Szczypce do rur należą do najbardziej powszechnych narzędzi ręcznych. Mogą nam posłużyć do uciskania, zgniatania, zaginania, kształtowania i cięcia różnych elementów. Szczypce są niezbędne w każdym warsztacie, a używają ich zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze. Amatorzy zwykle sięgają po szczypce uniwersalne, zwane częściej kombinerkami, a zawodowcy po specjalistyczne rodzaje szczypiec do rur.

Jak wybrać dobrej jakości szczypce do rur?

Kupujmy tylko szczypce dobrej jakości. Przede wszystkim musimy skontrolować jakość wykonania szczęk szczypiec. Istotne jest zarówno staranne dopasowanie elementów, jak i precyzyjna obróbka. Szczypce do rur wysokiej jakości są odkuwane ze stali stopowej. Markowi producenci informację o rodzaju użytej stali umieszczają na przegubie szczypiec, odciskając odpowiedni symbol. Krawędzie tnące dobrych szczypiec są dodatkowo hartowane indukcyjnie. Na funkcjonalność i komfort pracy szczypcami duży wpływ ma precyzja wykonania przegubu, który nie może mieć żadnych luzów, gdyż w takiej sytuacji nie da się narzędziem precyzyjnie pracować.

Najważniejsze rodzaje szczypiec. Czym się charakteryzują szczypce do rur?

Uniwersalne szczypce, kombinerki są bardzo wszechstronne. Szczypce boczne są przeznaczone do cięcia kabli i drutów, nawet tych wykonanych z twardych metali. Krawędzie tnące szczęk są ustawione równolegle w stosunku do rękojeści, są także stosunkowo krótkie i osadzone blisko przegubu. Szczypce do ściągania izolacji to specjalistyczne narzędzia do szybkiego i precyzyjnego ściągania izolacji z przewodów. Przydają się także jako szczypce do rur. W najprostszych modelach narzędzi rozstaw szczęk dopasowujemy do grubości obrabianego przewodu, używając pokrętła zamontowanego w jednej ze szczęk. W specjalistycznych sklepach znajdziemy także bardziej zaawansowane modele, które automatycznie dopasowują rozstaw szczęk do grubości przewodu i samoczynnie zsuwają odcięty fragment izolacji. Popularne są również szczypce do gwoździ, nazywane obcęgami, które służą głównie do wyciągania gwoździ oraz cięcia miękkiego drutu. Kiedyś należały do podstawowego wyposażenia każdego majsterkowicza, a dziś, gdy częstsze są połączenia na klej lub wkręty, używa się ich znacznie rzadziej.

Zobacz również  Poradnik ogrodniczy - jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz

Czym są szczypce do rur?

Szczypce nastawne inaczej nazywane są szczypcami do rur. Tego rodzaju narzędzia mają rozsuwane powierzchnie trzymające, służące do chwytania rur o różnych średnicach lub nakrętek różnych rozmiarów. Używa się ich przy wielu pracach hydraulicznych i monterskich, np. przy dokręcaniu lub luzowaniu złączy wodociągowych czy montażu armatury. Wybierając takie skrzypce, zwróćmy uwagę na zastosowany mechanizm blokowania szczypiec. Wysokiej jakości szczypce do rur mają nowoczesny mechanizm blokowania z przyciskiem nastawnym, który gwarantuje, że rozstaw szczęk nie zmieni się przypadkowo przy rozwieraniu szczypiec. W droższych modelach rozstaw szczęk można regulować bardziej precyzyjnie, np. w zakresie 17 pozycji.

Szczypce do rur to jedno z narzędzi, które powinno się znaleźć w każdym domu. Są bowiem niezastąpione podczas wielu pracy hydraulicznych.