Kupując karmę dla kota, kierujemy się często sugestiami lekarza weterynarii oraz radami innych kociarzy. Niestety te rady często okazują się nieprzydatne, gdyż czworonogi mają swoje upodobania i czasami odrzucają przysmaki, które lubią inne kociaki. Zupełnie inne sytuacja jest wtedy, gdy kot ma alergię pokarmową. Jakie karmy będą dla niego odpowiednie?

Jak się objawia alergia u czworonoga? Jaką karmę dla kota wybrać?

Alergia pokarmowa u kota to niepożądana reakcja na składnik zawarty w pożywieniu, zwany alergenem. Czworonogi najczęściej cierpią na alergię na zboża (zwłaszcza na gluten pszenny), konkretne białka mięsa, soję, produkty mleczne oraz niektóre ryby czy jajka. Uczulać mogą także dodatki do żywności, czyli zagęszczacze, aromaty i barwniki. Czasami kot jest uczulony na antybiotyki zawarte w surowym mięsie oraz roztocza – w takiej sytuacji cierpi po zjedzeniu suchej karmy. Kot, który ma alergie często się drapie, gdyż skóra go swędzi, gdyż pojawiają się na niej zmiany skórne w postaci zaczerwienienia, łupieżu, pokrzywki, strupków. Czasami też można zauważyć opuchliznę wokół pyszczka, pogorszenie stanu sierści oraz intensywne wylizywanie. Zwierzę jest osowiałe i nie chce się bawić. Jeśli zauważymy któryś z tych objawów, zanim kupimy nową karmę dla kota, odwiedźmy weterynarza, który zleci szereg badań. Trzeba bowiem wykluczyć inne choroby oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Specjalista zaleci także dietę eliminacyjną, którą trzeba stosować około 6 tygodni – w tym czasie kot otrzymuje nowy pokarm, do którego jest przyzwyczajany powoli.

Zobacz również  Dlaczego deweloperzy nie podają ceny mieszkań?

Zobacz: https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/karma-dla-kota/532

Jaka karma dla kota z alergią?

W czasie eliminacji kolejnych pokarmów i testowania innych dowiemy się, na co zwierzak ma alergię i co absolutnie trzeba wykluczyć z diety. Dobrą dietą jest ta skomponowana w domu, np. odpowiednia mieszanka BARF lub oparta na wysokiej jakości karmie mięsnej, opartej np. na białku hydrolizowanym. Można kupić także monoproteinową karmę dla kota, opartą na jednym źródle białka – najrzadziej alergizuje mięso królika, dziczyzna i kangur. Po zbadaniu, na co kot jest uczulony można wprowadzić inne gotowe pokarmy, ale tylko to, co do których mamy pewność, że nie zawierają uczulającego składnika. W specjalistycznych sklepach znajdziemy także hipoalergiczne karmy. Dobrym wyborem są również karmy weterynaryjne, które poddano odpowiedniej obróbce technologicznej, która zmniejsza ryzyko pojawiania się alergii. Wzbogacono je o ważne dla zdrowia kota kwasy omega-3 oraz omega-6, odpowiedzialne za wzmocnienie i odżywienie skóry oraz sierści.

Jeśli nasz kot cierpi na alergię, z jadłospisu trzeba wykluczyć wszystkie niebezpieczne dla jego zdrowia składniki oraz wprowadzić hipoalergiczną karmę dla kota, która jest smaczna, ale delikatna i nie powoduje uczuleń.