Klejenie na gorąco jest rozwijającą się metodą łączenia ze sobą różnych materiałów. Jednak mimo ciągłego szukania nowych rozwiązań i zastosowań są elementy, których nie można skleć ze względu na charakter tego materiału i dalsze jego zastosowanie.

Niby można, ale…

Drewno, plastik, karton, papier to podstawowe materiały, które możemy łączyć za pomocą kleju na gorąco. Ostatnio do tej rodziny dołączył metal, jednak łączone części muszą być wstępnie podgrzane. Jednak nadal pozostają materiały, których nie można łączyć klejem na gorąco ze względu na ich strukturę lub ich dalsze zastosowanie. Pierwszą grupą, które nie należy łączyć klejem na gorąco rzeczy użytkowe. Szklanki, filiżanki czy talerze, rzeczy, z których będziemy korzystać, spożywając posiłki. Mimo że większość klejów na gorąco nie wykazuje właściwości toksycznych, to jednak umieszczanie ich w naszej zastawie obiadowej może nie spełniać naszych walorów estetycznych. Drugą grupą to rzeczy, które w stosujemy jako podgrzane. Klejenie na gorąco doskonale łączy ze sobą wiele różnych materiałów, ale w rzeczach, które następnie podgrzewamy, ciągle lub okresowo, spoiwo ulega degradacji i w rezultacie traci swoje właściwości co zmierza do rozklejenia. I pracę trzeba zaczynać od nowa.

Tego się nie da

Jest jednak grupa materiałów, które klejenie na gorąco jest niemożliwe. To tej grupy zaliczany nie gips, płyty gipsowe i pochodne. Mimo rozgrzania kleju i osiągnięcia odpowiedniej płynności, sklejenie dwóch części z gipsu graniczy z cudem. Wynika to z porowatej struktury gipsu. Gorący klej wnika w kanaliki i pory gipsu jednej i drugiej części i, mimo że ilość kleju jest odpowiednia, to po ostygnięciu nadal rezultat jest marny. Wynika to z tego, że powierzchnia klejąca jest mało rozwinięta i właściwości kleju na gorąco nie mogą być w pełni wykorzystane. Większość kleju wnika w chropowata strukturę gipsu, która ma również tendencję do kruszenia się i zabrudzania kleju. Co powoduje zaburzenie właściwości klejących. Mimo to klejenie na gorąco cieszy się powszechnym uznaniem nie tylko w domowych warunkach również w zyskuje duże uznanie w przemyśle. To ma również wpływ na szybkość i montaż części oraz dalsze ich zastosowanie. Przyszłość montażu należy do klejenia na gorąco.

Zobacz również  Szczypce do rur – rodzaje i zastosowanie