Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez prądu. Podczas budowy czy remontu jednym z najważniejszych etapów jest położenie instalacji elektrycznej lub jej modernizacja, tak by móc podłączyć wszelkie sprzęty i korzystać z nich bez kłopotu. O ilość gniazdek w konkretnych pomieszczeniach oraz ich rozmieszczeniu wbrew pozorom nie decyduje tylko i wyłącznie inwestor – dotyczą tego również pewne rozporządzenia prawne, które określają między innymi to, jak wiele gniazdek powinno znaleźć się w kuchni czy łazience. Kolejną dosyć ważną kwestią jest sam wybór gniazdek elektrycznych. Nie chodzi tylko o sam ich design i to jak będą prezentować się w pomieszczeniu, ale również o ich budowę. Bardzo dużym skrócie gniazda możemy podzielić na gniazda elektryczne natynkowe i podtynkowe. Gdzie i w jakich sytuacjach sprawdzą się te pierwsze? Poniżej garść przydatnych informacji.

Zobacz: https://laseratl.com.pl/gniazda-elektryczne-natynkowe/

Co charakteryzuje gniazda elektryczne natynkowe

Zwykle każdemu inwestorowi największe trudności sprawia nie tyle sam wybór gniazdek, co sposób ich rozmieszczenia w pomieszczeniu. To rzeczywiście dosyć ważna kwestia wymagająca przemyślenia rozstawienia najważniejszych sprzętów w kuchni, w salonie czy innych pokojach. Okazuje się jednak, że niestety mają niebagatelne znaczenie nie tylko ze względu na to. Ważny wybór dotyczy też tego, mają to być gniazda elektryczne natynkowe, czy też gniazda elektryczna podtynkowe. Na pierwszy rzut oka już widać różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami gniazd. Natynkowe są zdecydowanie większe, ponieważ generalnie montuje się je bez konieczności kucia w ścianie specjalnego otworu. To jedna z ogromnych zalet gniazd elektrycznych tego rodzaju. Sprawdzają się zatem wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować gniazd podtynkowych. Posiadają zatem odpowiednio dużo miejsca do umieszczenia wewnątrz kabli, które w przypadku gniazd podtynkowych wychodzą bezpośrednio z muru. Generalnie można spotkać się je budynkach fabrycznych, przemysłowych, w lokalach użytkowych, bez wątpienia są mniej popularne w domach mieszkalnych, ponieważ tam sieć elektryczna jest prowadzona w taki sposób, aby można było zastosować gniazda podtynkowe.

Zobacz również  Klejenie na gorąco - czy to jest bezpieczne?

Gdzie i kiedy montować gniazdo nadtynkowe

Gniazdka tego typu są mniej eleganckie, dlatego w domach stosuje się je wyjątkowo rzadko. Trzeba pamiętać o tym, że należy zostawić do nich łatwy dostęp, dlatego nie powinny być montowane na przykład za meblami. Najczęściej takie dni gniazda do gniazdka z klapką. Przed rozpoczęciem remontu w jakimkolwiek pomieszczeniu, a zatem również w pomieszczeniach gospodarczych, warto skonsultować się z elektrykiem odnośnie wyboru konkretnych rodzajów gniazd. Dzięki temu uda się wybrać optymalne rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej i będą generowały najmniej kosztów. W przypadku budynków gospodarczych bardzo często dobrym wyborem są właśnie gniazda natynkowe, Dlatego warto rozważyć je z tego typu inwestycjach.