Konkurencja na rynku nieruchomości jest bardzo duża. Deweloper chcąc osiągnąć jak najlepsze wyniki sprzedaży musi prowadzić bardzo przemyślaną kampanię reklamową. Dlaczego deweloper nie podaje ceny mieszkania w ogłoszeniu?

Cena ofertowa nie jest ceną sprzedaży

Uczestnicy rynku nieruchomości wiedzą, że cena ofertowa nie jest jednoznaczna z ceną transakcyjną. Świadomość tego ma zarówno kupujący, jak i sprzedający.

Jeszcze kilka lat temu cena była uzależniona od metrażu, ilości pokoi czy lokalizacji. Bardzo ważnym elementem było kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie. Powszechnie wiadomo było, ze mieszkanie na parterze może być nawet o 20% tańsze niż mieszkanie na innych kondygnacjach. Wiadomo również było, że mieszkania na I i II piętrze będą najdroższe w budynku. Dziś ustalenie ceny jest dużo bardziej skomplikowane. Od czego zależy wysokość ceny dla poszczególnych lokali?

Dobry czas na negocjacje

Cena ofertowa stanowi odniesienie do negocjacji cenowych. Trudno rozpocząć negocjacje, gdy cena ofertowa jest tajemnicą. Dzwoniąc do dewelopera bardzo często słyszymy, że cenę można poznać w biurze po oględzinach mieszkania.

Deweloper w zależności od procesu budowy oraz ilości sprzedanych mieszkań ustala cenę. Jest to znak dla kupujących, że w zależności od momentu przystąpienia do negocjacji możemy znaleźć się w innej sytuacji.

Inaczej będzie wyglądała cena mieszkania, gdy tylko deweloper rozpoczyna budowę, inaczej w trakcie procesu realizacji, a jeszcze inaczej, gdy tylko kilka mieszkań pozostanie do sprzedaży. Nie jest również tajemnicą, że cena mieszkania uzależniona jest od aktualnej kondycji finansowej dewelopera. Duża ilość sprzedanych mieszkań oraz bezpieczeństwo finansowe pozwala na zaostrzenie warunków negocjacji. I odwrotnie, trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym dla dewelopera może być korzystna dla kupującego, który ma większe szanse na wynegocjowanie korzystnej ceny.

Zobacz również  Wszystko, co musimy wiedzieć o olejach i oliwach

Ważnym elementem negocjacji cenowych jest forma płatności. Dużo większe szanse na negocjacje ma klient, który jest w stanie uregulować całą płatność w gotówce. Jest to dla dewelopera szansa na dużo szybsze uzyskanie wymaganej kwoty. Uzyskanie kredytu zawsze wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na uzyskanie płatności.

W momencie, gdy budowa jest w zaawansowanym stadium, a klient wpłaca pieniądze na otwarty rachunek powierniczy deweloper ma dostęp do danej sumy, którą może zarządzać.

Jedno mieszkanie – inna cena

Duży wpływ na wartość nieruchomości ma lokalizacja na kondygnacjach budynku. Parter będzie najtańszy, ale mieszkania na ostatnim piętrze w wysokim budynku, które często mają dostęp do ekskluzywnego tarasu i piękny widok mają najwyższą cenę.

Podając cenę mieszkania podczas rozmowy telefonicznej deweloper może stracić klienta, który może nie jest w stanie pozwolić sobie na ekskluzywne mieszkanie z widokiem na ostatnim piętrze. Zawsze jednak może zyskać klienta, który kupi mniej kosztowne mieszkanie.