Kwiaty są nieodzownym elementem naszego życia – otaczają nas wszędzie, zarówno na łonie przyrody, jak i w domach czy obiektach użyteczności publicznej. Większość osób posiada we własnym domu kwiaty w doniczkach, jednak bardzo często wykorzystywane są specjalnie wytwarzane kompozycje kwiatowe. Bukiety i inne piękne aranżacje kwiatowe, dawane są z różnych specjalnych okazji: urodzin, imienin, ślubów i przy wielu innych okolicznościach. Tym właśnie zajmuje się florystyka – komponowaniem przepięknych aranżacji kwiatowych.
Czym jest florystyka?
Pojęcie florystyki (sprawdź: https://www.buehnen.pl/branza/florystyka) zazwyczaj kojarzy się ze sztuką artystycznego układania kwiatów. W innym znaczeniu jest to dziedzina botaniki, zajmująca się badaniem kwiatów. Jednak pierwsza z wymienionych definicji jest nam bliższa i związana jest z naszym codziennym życiem. Układaniem kwiatów zajmują się wyspecjalizowani artyści, zwani florystami. Należy zwrócić uwagę, iż, aby móc tworzyć piękne kompozycje kwiatowe, należy posiadać specjalne zdolności i umiejętności. Odpowiednie ułożenie i skomponowanie aranżacji wymaga bowiem nie tylko zdolności manualnych, lecz także wiedzy, dotyczącej poszczególnych roślin i postępowania z nimi.
Jak układać kwiaty?
Oprócz różnorodnych gatunków kwiatów ciętych, do stworzenia odpowiedniego, solidnego bukietu należy użyć wielu elementów – nie tylko tych zdobiących, takich jak wstążki, czy papier, lecz także technicznych, które zapewniają odpowiednie utrzymanie bukietu. Jednym z podstawowych produktów używanych przez florystów jest klej na ciepło, który łączy rośliny, elementy dekoracyjne oraz konstrukcyjne. Niezbędnym narzędziem przy pomocy którego możliwe jest stosowanie kleju jest tzw. pistolet lub klejarka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego urządzenia, przy ich wyborze należy pamiętać o temperaturze topienia lasek kleju. Najbardziej popularny jest pistolet, rozgrzewający się do temperatury około 160 stopni. Służy on do klejenia elementów suchych i sztucznych.
Oprócz pistoletu, wymagane są silikonowe laski. W ich przypadku także na rynku dostępnych jest kilka rodzajów. Przezroczyste laski topią się w wysokiej temperaturze, natomiast białe przeznaczone są dla niższych wartości. Co ciekawe – niekiedy dostępne są także laski kolorowe lub zawierające brokat.
Jak łączyć elementy przy pomocy kleju na ciepło?
Technika klejenia przy pomocy pistoletu nie jest skomplikowana. Wystarczy umieścić w tylnym otworze laskę kleju, podłączyć urządzenie do prądu i poczekać na nagrzanie, przy pomocy rączki nanieść odpowiednią ilość kleju i przykleić elementy. Pamiętać należy, iż istnieje ryzyko poparzenia, wobec czego podczas używania kleju na gorąco, wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Po użyciu należy odłączyć urządzenie od prądu i oczyścić z pozostałości kleju.
Reasumując, klej na ciepło jest jednym z głównych narzędzi w pracy florysty, ponieważ przy jego pomocy można połączyć różnorodne elementy i utworzyć wspaniałą kompozycję kwiatową. Każda kwiaciarnia powinna zatem mieć do dyspozycji dobrej jakości sprzęt.
Dodaj komentarz