Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem. Często jest wykorzystywane przez majsterkowiczów, artystów i oczywiście stolarzy. Do jego obróbki często wykorzystuje się narzędzia ręczne, chociaż gro amatorów posiłkuje się elektronarzędziami. Kusi cię zakup frezarki? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę.

Do żłobienia i wiercenia

Frezarka do drewna jest częstym narzędziem wykorzystywanym przez profesjonalistów. Zwłaszcza frezarki dolnowrzecionowe służące do realizacji dużych projektów są narzędziem dla profesjonalistów. Jednak przy pracach prowadzonych przez majsterkowiczów, amatorów frezarki dolnowrzecionowe są zbyt dużym narzędziem. Dlatego stosują frezarki górnowrzecionowe, narzędzie ręczne pozwalające dobrze obrobić drewno. Frezarki górnowrzecionowe zastępują dłuta, pilniki, piły i wiertła. Odpowiedni wybór frezów pozwala na żłobienia i tworzenie ciekawych wzorów dekoracyjnych. Odpowiednia frezarka do drewna to nie tylko zestaw kilku czy kilkunastu frezów zapewniający ciekawe wzory, lecz również szereg parametrów pracy narzędzia.

Na co zwrócić uwagę

Kupując frezarkę do drewna górnowrzecionową, w pierwszej kolejności będziemy kierować się mocą narzędzia. Jednak nie moc jest najważniejszym parametrem. Większa moc frezarki nie jest w pełni wykorzystywana ponieważ nadal jest to narzędzie ręczne i musi być tak dobrane, aby dało się pracować ręcznie. Dlatego moc w granicy 2–2,5 kW jest odpowiednia. Przy wyborze frezarki kierujmy się ilością dodanych frezów. Ze względu na to, że frezarki górnowrzecionowe nie są narzędziami standaryzowanymi dlatego dobrze jest zaopatrzyć w jak największą ilość frezów od dostawcy frezarki. Ważnym parametrem jest elektroniczna regulacja i stabilizacja obrotów silnika. Pozwala to na dokładne frezowanie z przemysłową powtarzalnością. Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze frezarki do drewna jest jakość łożysk wykorzystanych w narzędziach. Być może jest to czasami nie do sprawdzenia, jednak zastosowane dobre łożyska pozwalają na doskonałe niwelowanie drgań podczas pracy i precyzyjne wykonanie jak przy narzędziach dla profesjonalistów. Przydatnym w frezarkach górnowrzecionowych jest króciec pozwalający podłączyć odkurzać, co zapewni mam mniej sprzątania po zakończeniu pracy. Odpowiedni wybór frezarki zapewni precyzyjne żłobienia oraz łatwość prowadzenia po podłożu, co wiąże się czasem i łatwością pracy.

Zobacz również  Jak przygotować pomieszczenie do lakierowania?