Pismo techniczne zazwyczaj kojarzy się z koszmarnymi zajęciami w szkole podstawowej. Mozolne pisanie i dokładne obliczanie wysokości, odstępów nie należy do najmilszych, szkolnych wspomnień. Okazuje się,  że pismo techniczne znajduje swoje zastosowanie w wielu zawodach, dlatego warto je ćwiczyć.

Zastosowanie pisma technicznego

Pismo techniczne to nie tylko długie godziny spędzane z ołówkiem i blokiem milimetrowym w szkolnej klasie. Ten rodzaj pisma stosowany jest w większości zawodów technicznych i jest niezbędny do prowadzenia i odczytywania dokumentacji technicznych, wykresów oraz projektów. Pismo techniczne sprawdzi się w branży budowlanej, projektowej, informatycznej, a także motoryzacyjnej, elektrycznej czy hydraulicznej. Bez umiejętności stosowania i odczytywania pisma technicznego trudno wyobrazić sobie inżyniera budownictwa, architekta, elektryka czy mechanika samochodowego. Pismo techniczne jest niezbędne w wielu zawodach, dlatego warto wiedzieć jak je ćwiczyć.

Zasady pisma technicznego

Zanim zaczniemy ćwiczyć pismo techniczne musimy koniecznie zaopatrzyć się w ołówek o odpowiednim stopniu twardości oraz blok milimetrowy oraz poznać podstawowe zasady pisma technicznego. Tego rodzaju pismo dzielimy na proste i pochyłe, przy czym te drugie jest nachylone pod kątem 75 stopni w stosunku do poziomu. Literą h oznacza się wysokość pisma, a d grubość jego linii. Podstawowy podział pisma to A i B, gdzie pismo techniczne A charakteryzuje się wysokością dużych liter oraz cyfr wynosi 14s, a małych 10s.

Zobacz również  Wyroby ze skóry

W piśmie rodzaju B wysokość dużej wynosi  litery 10s, a małej 7s. Ponadto stosuje się zasady odstępu pomiędzy poszczególnymi znakami wynoszące 2s, a między wyrazami lub liczbami wynosi 6s. Warto wiedzieć, że wysokość pisma technicznego zależy od formatu arkusza papieru, choć najczęściej stosowany jest format A4 lub A3. Blok milimetrowy wykorzystywany na zajęciach technicznych w szkole zazwyczaj ma format A4.

Jak ćwiczyć pismo techniczne?

Ćwiczenie pisma technicznego najlepiej rozpocząć od zakupu odpowiednich ołówków i kilu egzemplarzy bloku milimetrowego. Wyraźne i łatwe do odczytania cyfry i litery wymagają poświęcenia kilku godzin na ćwiczenia, które bardzo łatwo znaleźć na wielu stronach internetowych. Zanim zaczniemy wykonywać poszczególne ćwiczenia, warto dokładnie zaznajomić się z zasadami obowiązującymi w przypadku pisma technicznego. Wykonując ćwiczenia przy użyciu odpowiedniego ołówka i bloku milimetrowego warto ćwiczyć różne rodzaje pisma w tym również pismo pochyłe, które charakteryzuje się pochyleniem 75 stopni w stosunku do poziomu oraz różne rodzaje wysokości, czyli A i B. Ćwiczenia warto wykonywać na różnych formatach bloku milimetrowego oraz ćwiczyć naprzemiennie pisanie liter i cyfr.

Pismo techniczne jest niezbędne do wykonywania zawodowych obowiązków w większości branż technicznych, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia pisma o ściśle określonych zasadach niezbędnego w wielu zawodach.