Dla wielu ludzi sprzątanie to przykry obowiązek, dla innych to sposób na odreagowanie stresów w pracy. Łazienka to takie pomieszczenie w domu, którego się często używa. Powinna być czysta i higieniczna, tak aby przyjemnie było w niej odpocząć po trudach dnia codziennego. Jest to również miejsce, w którym szybko pojawiają się wilgoć i plamy kamienne, dlatego łazienkę należy często i skutecznie sprzątać.

Na czym skupić się sprzątając łazienkę?

Najważniejszymi miejscami w łazience, w których gromadzi się brud i kamień jest umywalka, prysznic, wanna i WC. Używa się ich co najmniej kilka razy dziennie, dlatego to właśnie w tych miejscach czystość i higiena jest bardzo ważna. Generalne porządki warto robić przynajmniej raz w tygodniu, natomiast codziennie powinno się wycierać do sucha prysznic, umywalkę i wannę. Czynność ta jest bardzo ważna, ponieważ nie dopuszcza do rozmnażania się bakterii. Sucha łazienka prezentuje się również o wiele atrakcyjniej.
W łazience niezbędne jest lustro. Często bywa ono zabrudzone pastą do zębów, mydłem lub środkami do pielęgnacji włosów. Na lustrze powstają matowe plamy, które czyścić należy na bieżąco, najlepiej ściereczką z mikrofibry z dodatkiem specjalnego płynu.
Należy także regularnie czyścić sitko w odpływie, które może zatkać się włosami. Zaraz po kąpieli wystarczy przetrzeć je ręcznikiem papierowym.

Zobacz również  Zabudowy tarasów ze szklanym zadaszeniem – dlaczego warto postawić właśnie na nie?

Środki do sprzątaia łazienki – jakie są najlepsze?

Środki do sprzątaia łazienki mogą być różne. Najlepiej sięgać po takie, które mają w swoim składzie ocet. Jest to uniwersalna broń przeciwko osadowi i kamieniowi, a przy tym skutecznie zabija wszystkie bakterie.
W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele rodzajów preparatów, które skutecznie pozwalają utrzymać porządek w łazience. Warto wybrać środki od sprawdzonych producentów, które będą bezpieczne dla ludzi.

Jak szybko posprzątać łazienkę?

Sprzątanie łazienki należy rozpocząć od wlania żelu czyszczącego do toalety i pozostawienia go tam na jakiś czas, aby zaczął działać. Należy odstawić wszystko, co mogłoby przeszkadzać, czyli kosz, waga itp. Specjalnym środkiem czyszczącym, który zawiera ocet lub sok z cytryny oraz ścierką z mikrofibry należy dokładnie umyć umywalkę, kran, wannę, prysznic i płytki. Innym preparatem należy skutecznie udrożnić odpływ. Zasłony prysznicowe dobrze jest prać raz w miesiącu.
Kolejną czynnością będzie starcie kurzu z półek, wyrzucenie niepotrzebnych, pustych opakowań i butelek, natomiast środkiem do czyszczenia szkła i specjalną ścierką wyczyścić należy lustro oraz okno, jeśli znajduje się w łazience. Następnie należy ponownie zająć się toaletą, tzn. wymyć ją dokładnie w środku i na zewnątrz, a potem ją wypłukać i zawiesić w odpowiednim miejscu odświeżającą zawieszkę. Ostatnim krokiem jest pozamiatanie podłogi, przetarcie jej na mokro. Potem, kiedy posadzka wyschnie, należy postawić z powrotem wszystkie rzeczy na swoje miejsce.

Zobacz również  Ergonomiczne biurka to klucz do efektywności i komfortu pracy