Mieszkanie w bloku wiąże się ze sporymi zaletami w postaci np. dobrego położenia i łatwego dojazdu, lecz również z wieloma minusami. Jedną z najważniejszych niedogodności jest z całą pewnością posiadanie w mieszkaniu w bloku dość niewielkiej łazienki. Powoduje, że problematyczne staje się jej urządzenie. Szczególnie kłopotliwe w takiej sytuacji jest kupienie dobrej pralki, która będzie pasowała do tak małego wnętrza. Jak należy kupować pralki do małych łazienek i czym się one powinny charakteryzować?

Kierunek ładowania

Od czego powinno się zacząć proces wybierania odpowiedniej pralki do łazienki o niewielkim metrażu? Jak się okazuje, zdecydowanie najważniejszą w tym wypadku sprawą jest to, aby określić kierunek umieszczania w urządzeniu prania. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można dwa ciekawe rozwiązania, czyli pralki ładowane od góry, a także klasyczne pralki ładowane z boku. Co będzie lepsze do małej łazienki?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym modelem pralki jest wersja, do której pranie wkłada się z boku. Jest to po prostu kierunek najwygodniejszy przy wyjmowaniu prania, które niejako samo z pralki wypada. Wiedzieć jednak trzeba, że do takiej pralki wymagane jest posiadanie w łazience na tyle dużo miejsca, aby można było swobodnie otworzyć jej drzwiczki, a także, aby możliwe było wygodne wyjmowanie z niej prania. Często budowa łazienki jest tak gęsta i zwarta, że na takie rozwiązanie zwyczajnie nie ma miejsca. Jeśli posiada się właśnie taką łazienkę, konieczne stanie się wybranie modelu ładowanego od góry.

Zobacz również  Fronius Wattpilot Go, czyli mobilna stacja ładowania elektryków

Lepsza będzie pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której warto pamiętać podczas kupowania nowej pralki do małej łazienki, jest to, czy ma ona być przeznaczona do zabudowy, czy też może ma być urządzeniem wolnostojącym.
W tym wypadku wielkość łazienki tak naprawdę nie odgrywa aż tak dużej roli, ponieważ jedno i drugie rozwiązanie może zostać użyte w nawet najmniejszej wersji. Mimo jednak to poleca się, aby do małej łazienki wybrać model do zabudowy. Pozwoli to bowiem w przestrzeni obok pralki umieścić kilka dodatkowych półek i schowków, które w małej łazience z pewnością będą bardzo przydatne. Jeśli wybierze się pralkę wolnostojącą, nie da się takiej półki wykonać, co odbierze nieco miejsca na łazienkowe akcesoria.

Na jakie parametry warto zwracać uwagę?

Skoro już wiadomo, jaki rodzaj ładowania prania należy wybrać i czy lepsza będzie wersja do zabudowy, czy wolnostojąca, warto się teraz dowiedzieć, na jakie konkretnie parametry pralki warto zwracać uwagę, gdy będzie się ją wybierało.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, jaka będzie pojemność takiej pralki. W przypadku małych modeli do niewielkich łazienek przyjmuje się, że dobrym rozwiązaniem będzie pojemność 5 kg.
Małe pralki oznaczają, że wejdzie do nich mniej prania, a to z kolei oznacza, że będzie trzeba wykonywać więcej prań, aby uprać wszystkie brudne ubrania generowane przez rodzinę. Dobrym pomysłem jest więc to, aby zakupić model charakteryzujący się niskim poborem prądu, co wpłynie na wysokość rachunków za prąd.

Zobacz również  Jak skutecznie usunąć plamy z różnych powierzchni?