Przy biurku czasami pracujemy wiele godzin, więc warto wybrać elementy, które ułatwią pracę. Ważnym dodatkiem do komputera są podkładki pod mysz, które są potrzebne, by myszka działała sprawnie – wszyscy wiemy, jak potrafi zirytować uciekający kursor. Jaką podkładkę wybrać? Jakimi kryteriami się kierować?

Do czego służą podkładki pod mysz?

Podkładka to niewielka powierzchnia, po której przesuwa się mysz komputerową, która jest niezbędnym wyposażeniem w przypadku sprzętu stacjonarnego – laptopy mają wbudowany joystick czy specjalną płytkę pełniąca rolę myszki, ale tzw. pecet nie. Ponadto nawet w przypadku laptopów, praca z myszką jest po prostu łatwiejsza. Ważne jest, iż podkładki pod mysz chronią blat stołu czy biurka przed zniszczeniem oraz zapewniają odpowiedni poślizg między myszką a podłożem. Sprawiają także, że mysz dłużej będzie nam służyć. Każde urządzenie ma bowiem specjalne ślizgacze, dzięki którym myszka gładko porusza się powierzchni – kiedy one się zetrą, jej funkcjonowanie będzie utrudnione. Ślizgacze dobrze działają na gładkiej powierzchni, a gdy przesuwamy nimi po stole, bardzo szybko się zużywają – warto więc mieć podkładkę, by wydłużyć życie myszki.

Jak wyglądają podkładki pod mysz? Jak wybrać odpowiednią?

W sklepach znajdziemy wiele podkładek różniących się ceną i materiałem, z którego się je robi, a najczęściej jest to tworzywo sztuczne. Akcesorium z jednej strony jest gładkie, a z drugiej, od spodu ma piankę, która zapobiega ślizganiu się po powierzchni stołu czy biurka. Wybór akcesorium powinien zależeć od rodzaju myszy, której używamy – urządzenia inaczej „odczytują” podłoże, na którym pracują. Warto więc dobierać podkładkę do konkretnego rodzaju myszki, zwracając uwagę na wysoką jakość wykonania. Osoby dużo pracujące przy komputerze powinny wybierać model z podkładką pod nadgarstek, która sprawia, że ręka mniej się męczy. Pamiętamy, że podkładki pod mysz inaczej współpracują z myszkami laserowymi, a odmiennie z optycznymi, a także z tymi o różnej rozdzielczości. Akcesoria miękkie są lekkie i wygodne w użyciu, ale zazwyczaj mało wytrzymałe. Dobrze współpracują z myszami laserowymi. Podkładki twarde mają dobry ślizg, a ich powierzchnia jest gładka i jednolita, dzięki czemu są idealne dla graczy. Podkładki metalowe są sztywne, wytrzymałe i idealnie gładkie, a pracują na nich graficy czy projektanci. Modele żelowe nadają się do pracy zarówno z myszami laserowymi, jak i optycznymi. Dla osób, które dużo pracują na komputerze niezwykle ważna jest ergonomia, a w ich przypadku sprawdzą się specjalne podkładki pod mysz z podpórką na nadgarstek, które utrzymują go w prawidłowej pozycji i niwelują jego ból i zmęczenie.

Zobacz również  Czym są kurtyny powietrzne?

Podkładki pod mysz to akcesoria niezbędne dla osób, które wiele godzin pracują przy komputerze, a chcą, by praca była jak najprzyjemniejsza.