Niemalże każdy marzy o własnym mieszkaniu, które będzie mógł urządzić zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Niestety ceny nieruchomości są wysokie, wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu za gotówkę. Można oczywiście rozważyć wzięcie kredytu hipotecznego, który jest wieloletnim zobowiązaniem. Banki stawiają wysokie wymagania potencjalnym kredytobiorcom, nie każdy ma wystarczająco dobrą zdolność kredytową, przez co spotyka się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Istotne jest także to, aby wybrać odpowiedni moment na zakup nowego mieszkania, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy.

Czy zakup nowego mieszkania to dobry pomysł?

Obecnie nie ma problemu z zakupem mieszkania, można liczyć na mnogość i różnorodność ofert. Jedynym ograniczeniem są najczęściej kwestie finansowe. Ceny nieruchomości z dobrą lokalizacją i wysokim standardem wykończenia mogą przyprawić o niemały zawrót głowy. Z tego właśnie powodu nie jest łatwo znaleźć odpowiednią ofertę, która będzie atrakcyjna także pod względem finansowym. Nieruchomość można kupić z rynku zarówno wtórnego, jak i pierwotnego. Najbardziej pożądane są oczywiście nowe mieszkania, kupione bezpośrednio u dewelopera. Rynek pierwotny dynamicznie się rozwija, można liczyć na bogatą ofertę mieszkaniową. W zależności od potrzeb można wybrać kawalerkę, mieszkanie dwupokojowe, duży apartament itd. Możliwe jest wpisanie zmian lokatorskich jeszcze na etapie realizacji projektu, dopasowanie układu pomieszczeń do swoich potrzeb.

Zobacz również  Zabudowy tarasów ze szklanym zadaszeniem – dlaczego warto postawić właśnie na nie?

Nowe mieszkania w Krakowie to bardzo kuszące oferty, można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości, bo jest to długoterminowa inwestycja. Możliwe staje się późniejsze sprzedanie mieszkania lub nawet jego wynajęcie, co pozwala na pomnażanie kapitału. Ogromną zaletą nowego mieszkania jest stanie się jego pierwszym właścicielem. Świeżo oddany do użytku lokal ma stan idealny, można go wykończyć samodzielnie, uzyskując pełną swobodę w aranżacji pomieszczeń. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli ktoś chce stworzyć wymarzone miejsce do życia. Można też liczyć na rozmaite udogodnienia i atrakcyjną infrastrukturę osiedlową,

Najlepszy moment na zakup mieszkania

Osoba chcąca nabyć mieszkanie powinna śledzić na bieżąco ceny nieruchomości i sytuację gospodarczą kraju. Są one uzależnione od wielu czynników i podlegają większym/mniejszym wahaniom w ciągu roku. W okresie jesienno-zimowym można liczyć na niższe koszty klimatyzacji, trwają także wyprzedaże na artykuły domowe ze względu na wprowadzanie nowych kolekcji na przyszły rok. Niskie temperatury i wilgoć to jednak niezbyt dobry moment na wykańczanie wnętrz: wolniejsze schnięcie, problemy z efektywną wentylacją pomieszczeń. Zakup mieszkania w okresie wiosenno-letnim wiąże się z dogodnymi warunkami pogodowymi, co ułatwia i przyspiesza prowadzenie prac wykończeniowych. Dzień się wydłuża, jest więcej naturalnego światła, co ma spore znaczenie podczas aranżacji wnętrz. Łatwiej urządza się także ogród, znika też konieczność ogrzewania budynku. Trzeba jednak liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na ekipę remontową. Wiosna-lato wiąże się z napiętym grafikiem, wzrostem cen za usługi i odwleczeniem w czasie realizacji zlecenia.

Zobacz również  Pożyczka na wymianę pieca – dlaczego warto? 3 argumenty