Kleje przemysłowe z roku na roku zdobywają coraz większą popularność. Są innowacyjną metodą udoskonalającą i optymalizującą procesy produkcyjne. Wykorzystywane przez przedsiębiorstwa ceniące wysoką jakość wytwarzanych produktów. Zastosowanie kleju do łączenia elementów zastępuje takie formy jak lutowanie, nitowanie czy spawanie. Przyjrzyjmy się w bliska klejom wykorzystywanym w branży elektrycznej, poznajmy się rodzaje i sposób działania. Ciekawi? Zaczynamy!

Rodzaje klejów w branży elektrycznej

Pośród dostępnych klejów na rynku, które wykorzystuje się w przemyśle elektronicznym możemy wyróżnić:

  • kleje termotopliwe,
  • kleje na bazie rozpuszczalnika,
  • kleje błyskawiczne.

Kleje termotopliwe

Termotopliwe kleje w przemyśle elektronicznym są wysoko cenione przez swoich użytkowników. Wymagają odpowiedniego podgrzania przed bezpośrednim nałożeniem na docelowe elementy. Aby w sposób prawidłowy i bezpieczny nałożyć klej termotopliwy, trzeba posiadać specjalne urządzenie do jego rozgrzania, którym najczęściej jest pistolet albo okleiniarka. Pistolet do kleju wykorzystuje się podczas ręcznego nakładania kleju. Okleiniarka natomiast umożliwia kapsułkowanie, czyli po prostu zamykanie elementów elektronicznych.
Kiedy najlepiej wykorzystać kleje termotopliwe w przemyśle elektrycznym? https://www.buehnen.pl/branza/przemysl-elektryczny Produkt polecany jest szczególnie do mocowania wszelkiej elektroniki w sposób stały. Idealnie sprawdzi się również jako amortyzacja kabli i przewodów. Swoje zastosowanie odnajdzie także w dziale dostaw i logistyki, przy jego użyciu można doskonale zabezpieczyć elementy na czas podróży.

Kleje na bazie rozpuszczalnika

Ich cechą charakterystyczną jest wrażliwość na docisk. Podczas klejenia elementów, powstaje specyficzna spoina, która jest wysoce elastyczna. Kleje przemysłowe na bazie rozpuszczalnika są wysoko skoncentrowane i bardzo wydajne. Charakteryzują się bardzo wysoką przyczepnością początkową, jednak całkowite sklejenie elementów wymaga odczekania około 15 minut, aż rozpuszczalnik zawarty w kleju w pełni odparuje.
Kleje w przemyśle elektrycznym są niezastąpione. Do jakich elementów szczególnie zalecane jest stosowanie kleju na bazie rozpuszczalnika? Przede wszystkim do klejenia gumy, miękkiej pianki, drewna, metalu, skóry, tektury, filcu, sztywnego PCV, mat głuszących do gumy oraz poliestru.

Zobacz również  Zaprawa klejowa — jaki rodzaj wybrać?

Kleje błyskawicznie

Ten rodzaj klejów w przemyśle elektrycznym jest bardzo wygodny i szybki w użyciu. Pozbawiony jest rozpuszczalnika oraz odporny jest na działanie wysokich temperatur. Praktyczne opakowanie kleju umożliwa jego szybką i czystą aplikacje. Kleje błyskawicznie często są bezbarwne a ich zapach słabo wyczuwalny. Co ważne, klej umożliwia dokonywanie poprawek. Jeśli elementy zostały złączone nieprawidłowo, wystarczy użyć zmywacza, by móc zacząć pracę od początku. Zazwyczaj używa się ich do drobnych elementów.
Kleje w przemyśle elektrycznym to nieocenieni pomocnicy, którzy znacznie potrafią ułatwić wykonywaną pracę. Ważne, by charakteryzowała je wysoka jakość , a po doborze odpowiedniego rodzaju z pewnością wykonają powierzone im zadania perfekcyjnie.