Kominek to niebanalny element architektoniczny, pełniący jednocześnie funkcję estetyczną i stricte praktyczną. Jest to efektowna ozdoba pomieszczeń użytkowych, która dodatkowo zapewnia przyjemne ciepło – za pomocą kominka można ogrzać pomieszczenie, w którym znajduje się to rozwiązanie, a w przypadku zastosowania płaszcza wodnego, istnieje możliwość zapewnienia ciepła w całym domu.

Kominek w domu jako źródło ciepła

Kominek to marzenie wielu osób. Do niedawna uważano, że ze względu na konieczność przewodu kominowego rozwiązanie to można wyłącznie zamontować w domu wolnostojącym. Obecnie możliwość tę mają także właściciele mieszkań, którzy mogą skorzystać z alternatywy, jaką są kominki elektryczne.

Migoczące, ciepłe płomienie palącego się w kominku ognia tworzą klimat niezwykłości i baśniowości, szczególnie w długie, jesienno-zimowe wieczory.

Kominek w pokojuKominek tradycyjny – marzenie wielu osób

Szczególny charakter posiadają kominki tradycyjne, pachnące świeżym drewnem i naturą, wiadomo jednak, że w niektórych sytuacjach ich instalacja jest niemożliwa – w tym przypadku warto skorzystać z alternatywy, jaką są kominki elektryczne.

Tradycyjny kominek, poza walorami estetycznymi, często jest wykorzystywany do ogrzewania pomieszczenia, w którym jest usytuowany. Chcąc wykorzystać to rozwiązanie jako źródło ciepła należy zadbać o istotne elementy techniczne, czyli prawidłowo wybudowany i drożny przewód kominowy oraz odpowiednio dobrany wkład kominkowy.

 Na co zwracać uwagę przy zakupie kominka?

W przypadku wkładu kominkowego ważny jest nie tylko wygląd i cena, ale przede wszystkim moc grzewcza.

Zobacz również  Wyroby ze skóry

Warto dodać, że tradycyjny kominek może służyć także do ogrzania innych pomieszczeń, w tym celu należy podłączyć do niego system DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza, określany potocznie mianem płaszcza wodnego, czyli instalacji podłogowych, w których przepływa gorąca woda, ogrzewając poszczególne pomieszczenia.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest komin, który powinien być nie tylko drożny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Jaki materiał na kominek w domu?

Niezbędnym materiałem w tym przypadku jest cegła kominowa, która być odporna na czynniki zewnętrzne, w tym wysoką temperaturę oraz czynniki atmosferyczne, z uwzględnieniem mrozów, opadów deszczu i śniegu.

Warto także zadbać o stronę wizualną komina, który zazwyczaj stanowi dopełnienie architektury domu – wybór odpowiedniej cegły kominowej, dostosowanej pod względem kolorystycznym do odcienia dachu. Jedną z niebanalnych propozycji w zakresie cegły kominowej, jest trwały i efektowny pod względem wizualnym klinkier.

Kominek elektryczny – alternatywa dla tradycyjnego

Może się jednak zdarzyć, że montaż tradycyjnego kominka będzie niemożliwy, przede wszystkim ze względu na brak wspomnianego przewodu kominowego. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się alternatywne rozwiązanie, czyli kominek elektryczny.

Z całą pewnością jest to rozwiązanie mniej efektowne niż kominek tradycyjny, także ze względu na brak elementów murowanych, w których tworzeniu wykorzystywana jest cegła na komin, nie mniej jednak należy podkreślić, że kominek elektryczny – choć służy wyłącznie do ogrzewania pomieszczenia, w którym stoi – także posiada wiele zalet. Jedną z nich jest mobilność urządzenia,  kominek elektryczny można bez problemu przenieść w miejsce, gdzie akurat jest znajdują się domownicy.

Zobacz również  Projekt domu a komfort mieszkania w nim