Lampy solarne są bardzo popularne, gdyż ładnie podkreślają urodę roślin czy ciekawych detali architektonicznych. Ponadto, zapewniają wspaniałą atmosferę, gdyż miło posiedzieć w urokliwym otoczeniu. Są także gwarancją oszczędności, gdyż nie ponosimy kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej.

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, gdyż zasila je energia słoneczna, która w ciągu dnia w ogniwie fotowoltaicznym jest przekształcana w energię elektryczną, a następnie magazynowana w akumulatorze. Energia ta jest oddawana po zmroku, by zasilić żarówkę lampy solarnej, dzięki czemu ogród nocą rozbłyska pięknym światłem. Montaż lamp solarnych nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy po prostu wbić je w ziemię, zamontować na drzewie, wmurować w podjazd lub zewnętrzne schody. Lampy można przenosić z miejsca na miejsce, tworząc nowe kompozycje i dopasowywać ich umiejscowienie do naszych potrzeb. Lampy solarne nie tylko nie pobierają prądu, ale i nie wymagają wielu zabiegów konserwujących. Wybierzmy model odporny na urazy mechaniczne oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych, a lampę będziemy musieli tylko wycierać z kurzu i zabrudzeń, które mogą ograniczać dostęp promieni słonecznych do baterii.

Jakie zalety mają lampy solarne?

Lampy solarne są zasilane energią słoneczną, więc nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Decydując się na montaż lamp tego typu, płacimy tylko za ich zakup, ponieważ energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa. W nowoczesnych lampach solarnych stosuje się obecnie energooszczędne żarówki typu LED. Lampami solarnymi oświetlimy nawet odległe zakątki ogrodu. Zasilanie lamp bez energii elektrycznej oznacza także ograniczenie wydatków za rachunki za prąd. Nie musimy także martwić się o sposób przeprowadzania kabli, ich maskowania czy zakopywania pod ziemią.

Zobacz również  5 wskazówek dotyczących prowadzenia przedsiębiorstwa

Gdzie zamontować lampy solarne?

Lampy solarne trzeba montować w miejscach, które są przez długi czas wyeksponowane na działanie światła słonecznego. W ten sposób akumulator jest ładowany przez odpowiednią ilość czasu, co gwarantuje nam nieustanne świecenie lampy przez całą noc. Wiosną i jesienią, gdy dni są krótsze, a na niebie goszczą deszczowe chmury, problemem może być ładowanie lamp. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być tradycyjne ładowanie baterii. Zimą  lampy solarne są wyłączane z użytku i przechowywane w pomieszczeniu w oczekiwaniu na nadejście kolejnego sezonu, ale modele odporne na ujemne temperatury możemy pozostawić w ogrodzie.

Lampy solarne świecą po zmroku, a nie potrzebują do tego prądu. Dzięki temu są bardzo oszczędnym, ale i ozdobnym źródłem oświetlenia.