Salon to zwykle cerce całego domu, bo to tu spędzamy najwięcej czasu, zwykle wspólnie, tu tez przyjmujemy gości. Pierwsza myśl, przy jego urządzaniu to: kanapa wystarczy, ale w taki sposób nie zaaranżujemy przytulnej i wygodnej dla wszystkich członków rodziny przestrzeni. Istnieje też ryzyko zagracenia  tego miejsca wypoczynku. Jakie meble do salonu są nam więc naprawdę potrzebne?

Wypoczynek

Strefa przeznaczona na wypoczynek może być zaaranżowana na wiele sposobów. Jeśli masz sporą rodzinę, przyda albo ogromny narożnik albo dwie lub trzy dwuosobowe sofy oraz przynajmniej dwa fotele. To w wersji la dużych domów i dużych rodzin. Jeśli miejsca masz nieco mniej i tak na pewno nie obędziesz się bez wygodnej, miękkiej i zasłanej ozdobnymi poduchami kanapy. Możesz wtedy wokół ławy czy stolika kawowego dostawić jeszcze fotel lub dwa, a do tego miękkie, ale niezajmujące dużo miejsca i mobilne pufy. Najlepiej zwrócić kanapy przodem do siebie, wówczas nasi goście (i my sami) nie będziemy zmuszeni tylko siedzieć na wprost telewizora, ale siłą rzeczy spędzimy czas bardziej towarzysko.

Dobrze jest też wygospodarować miejsce na wypoczynek, ale nie przed telewizorem. Może wygodny szezlong? Dwa dodatkowe fotele z niewielkim stolikiem do kawy?

Jedzenie

W domach jednorodzinnych zwykle znajdzie się miejsce na jadalnię, gdzie można również zasiąść do deseru, popołudniowej kawy, ale w mniejszych mieszkaniach można to rozwiązać nieco inaczej. Warto zakupić wysoki choć niewielki stolik, a przy nim postawić dwa fotele czy cztery krzesła. Zamiast trzymać talerzyk z ciastem na kolanach, siedząc na kanapie, usiądziemy dzięki temu wygodnie, w wyprostowanej pozycji, a przy tym będziemy mieli gdzie przyjąć gości. Jeśli nie mamy w domu osobnej jadalni, może to być taka przestrzeń – np. łącznik między otwartą kuchnią, a salonem.

Zobacz również  Jak zadbać o czystość w biurze?

Przechowywanie

Meble do salonu to także komody, regały, półki. Dzięki nim (szczególnie w niewielkich mieszkaniach) zyskamy dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy. Warto mieć na pewno stolik lub szafka RTV – co prawda dziś często telewizory po prostu wieszamy na ścianie, ale nawet wtedy niska szafka przyda się na dekodery, piloty, a może też dodatkowe głośniki, wieżę stereo itp.

Dziś odchodzi się już od meblościanek, ale możemy wykorzystać jej elementy, czyli wstawić regał na książki (szczególnie gdzieś obok wygodnego fotela i stojącej lampy), przyda się też komoda – będzie świetnym miejscem, na którym wyeksponujemy np. rodzinne zdjęcia, a jej wnętrze może skryć wszystko, na co nie znaleźliśmy miejsca w innych pokojach. Na pewno przydadzą się też półki – albo na dodatkowe książki, albo po prostu na elementy dekoracyjne i ulubione bibeloty.

To podstawowy zestaw mebli do salonu. To dużo i mało jednocześnie – najważniejsze jest bowiem jak zaaranżujemy całą przestrzeń i czy znajdzie się tu czas na wspólny, rodzinny wypoczynek.