Konto w banku to nie tylko niesamowicie wygodne i przyszłościowe miejsce dla naszych pieniędzy, ale także bardzo bezpieczne. Mając pieniądze w banku możemy być niemalże pewni, że są w dobrych rękach. Jest to miejsce, gdzie możemy oszczędzać na przyszłość, a także bezgotówkowo płacić w sklepach, za pomocą karty płatniczej. Nie trzeba nosić portfela pełnego banknotów, wystarczy tylko jedna karta. Mając dzieci świetnym pomysłem będzie konto bankowe dla dziecka, by uczyły się zarządzać pieniędzmi. W odpowiednim oprocentowaniu na koncie oszczędnościowym pieniądze będą stale rosły, więc dziecko będzie miało dobry start w przyszłość.

Ale jak wybrać dobry bank z korzyściami dla naszego dziecka? Przede wszystkim należy zorientować się jakie banki polecają inni ludzie. Poczytać jakie mają doświadczenie, jakie odnieśli wrażenie i co im się najbardziej spodobało. Oczywiście nie oznacza to, że i nam będzie odpowiadał ten sam bank co im. Każdy ma inne wymagania i każdemu będzie pasowało co innego. Idealnego banku również nie ma. Zawsze musimy iść na ustępstwo, by dostać to czego aktualnie chcemy. Ważną kwestią jest tu rachunek bankowy. Musi być on przeznaczony specjalnie dla dziecka poniżej 18 roku życia. Ważne jest, by rodzic miał kontrolę nad wydatkami dziecka (zobacz https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto-samodzielne). Wgląd w jego rachunek bankowy nie narusza prywatności, ale sprawuje kontrolę, na co wydawane są pieniądze. Wydatki powinny być szczegółowo opisane, gdzie i na co została przeprowadzona transakcja. Istotny jest tutaj również limit dzienny lub miesięczny wydatków. Odgórnie ustalony pomoże dziecku zarządzać swoimi finansami. Będzie wiedziało, że na ten miesiąc ma przeznaczone np. 200 złotych i nie może tej kwoty przekroczyć. Będzie to budowało w dziecku poczucie odpowiedzialności. Rachunek bankowy powinien być połączony z rachunkiem rodzica, żeby ten mógł w trybie ekspresowym przesłać dziecku pieniądze, gdy ich nagle zabraknie. Tutaj nie można czekać na przejście przelewu, a więc dobrze jeśli rachunki bankowe są w tym samym banku i mogą przejść bez żadnych przeszkód. Rachunek bankowy dziecka powinien być prowadzony bez żadnych dodatkowych opłat.

Zobacz również  Jakie są najważniejsze kryteria wyboru franczyzodawcy?

Podsumowując, jakie korzyści będzie czerpało nasze dziecko z własnego rachunku bankowego? A więc, będzie samodzielne i opanuje naukę odpowiedzialności i zarządzania pieniędzmi. Będzie czuło się ważne i docenione, że dostało zaufanie od rodzica, by samodzielnie zarządzać swoimi wydatkami. Oczywiście wszystko będzie przebiegało pod czujnym okiem rodzica, który będzie kontrolował wydatki i przesyłał pieniądze na konto dziecka. Dziecko będzie sumiennie oszczędzało i wydawało pieniądze ze świadomością, że nie może wydać zbyt wiele, ponieważ będzie miało limit wydatków miesięcznych.

Warto zainteresować się tematem rachunku bankowego dla dziecka, ponieważ jest to bardzo cenna lekcja dla niego, a przy okazji pozwoli mu zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Przez 18 lat można odłożyć całkiem sporą sumę, by dziecko miało dobry start w przyszłość.