Wiele osób zastanawia się, co to jest drobnica morska. Mowa tu o rodzaju transportu morskiego umożliwiającego sprowadzenie towaru w cenie niższej od przesyłki lotniczej. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie dla właścicieli mniejszych firm, którzy nie importują całych kontenerów towaru. Warto zaznaczyć, że termin drobnica w wielu przypadkach jest źle interpretowany, gdyż może to być nawet parę ton ładunku. Mowa tutaj jednak o tym, że taka objętość towaru nie jest w stanie zapełnić całego kontenera na statku.

Co warto wiedzieć o drobnicy morskiej?

Warto na samym początku powiedzieć, że ładunkiem drobnicowym nazywa się przetworzone produkty oraz wyroby gotowe przeznaczone do transportu statkiem. Wszelki towar przeważnie pakuje się w skrzynie, bele, kartony, worki, a ponadto niewielki zbiorniki oraz palety. Co istotne, ze względu na małą objętość ładunki takiego rodzaju są częścią ładunków zbiorowych. Opłata za przewóz produktów z góry jest znana i zależna od objętości oraz masy ładunku. Istnieją też dodatkowy składniki ceny. Mowa tutaj głównie o opłatach portowych oraz celnych. Nie można też zapomnieć o podatkach i koszcie paliwa. Przedsiębiorstwo spedycyjne łączy nadawane przez wielu nadawców pojedyncze ładunki i wysyła je jako jeden ładunek zbiorowy. Obecnie wyróżnia się dwa typy transportu morskiego ładunków. Pierwszym z nich jest opisany wyżej transport drobnicowy, który najczęściej wykorzystywany jest przez małych oraz średnich przedsiębiorców. Istnieje też transport kontenerem morskim FCL. Przeznaczony jest dla większych ładunków aniżeli transport drobnicowy. W jego przypadku cały kontener jest przeznaczony dla jednego odbiorcy i trzeba uiścić za niego opłatę bez względu na stopień jego zapełnienia. Z takiego transportu drogą wodną korzystają głównie większe firmy. Niezależnie od tego, czy wybrany jest transport drobnicowy bądź pełnokontenerowy, trzeba liczyć się z długim czasem transportu. Przeważnie trwa on co najmniej miesiąc. Długi czas oczekiwania na przesyłkę jest rekompensowany o wiele niższym kosztem niż w przypadku transportu lotniczego, który jest praktycznie niewykorzystywany przez małe i średnie firmy.

Zobacz również  Rozwiązania logistyczne dla branży e-commerce

Obliczenie kosztu transportu drobnicy morskiej

Warto zauważyć, że przybliżony koszt przesyłki można obliczyć, stosując kalkulatory dostępne na wielu witrynach internetowych. Do tego celu trzeba podać port, w którym przesyłka zostanie załadowana. Nie można też zapomnieć o porcie docelowym. Wymagane są też podstawowe parametry przesyłki jak na przykład wymiary oraz waga. W następnym kroku trzeba wybrać opcje dodatkowe jak na przykład odprawa celna. Dzięki temu można spranie wycenić przesyłkę. Każdy powinien pamiętać jednak o tym, że tego typu kalkulatory mają tylko charakter poglądowy. Żeby uzyskać odpowiednią wycenę zapytanie, zawsze wysyła się do przedsiębiorstwa spedycyjnego w celu weryfikacji oraz jej własnej wyceny. Coraz więcej firm decyduje się na transport morski.