Wiele osób zastanawia się, co to jest drobnica morska. Mowa tu o rodzaju transportu morskiego umożliwiającego sprowadzenie towaru w cenie niższej od przesyłki lotniczej. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie dla właścicieli mniejszych firm, którzy nie importują całych kontenerów towaru. Warto zaznaczyć, że termin drobnica w wielu przypadkach jest źle interpretowany, gdyż może to być nawet parę ton ładunku. Mowa tutaj jednak o tym, że taka objętość towaru nie jest w stanie zapełnić całego kontenera na statku.

Co warto wiedzieć o drobnicy morskiej?

Warto na samym początku powiedzieć, że ładunkiem drobnicowym nazywa się przetworzone produkty oraz wyroby gotowe przeznaczone do transportu statkiem. Wszelki towar przeważnie pakuje się w skrzynie, bele, kartony, worki, a ponadto niewielki zbiorniki oraz palety. Co istotne, ze względu na małą objętość ładunki takiego rodzaju są częścią ładunków zbiorowych. Opłata za przewóz produktów z góry jest znana i zależna od objętości oraz masy ładunku. Istnieją też dodatkowy składniki ceny. Mowa tutaj głównie o opłatach portowych oraz celnych. Nie można też zapomnieć o podatkach i koszcie paliwa. Przedsiębiorstwo spedycyjne łączy nadawane przez wielu nadawców pojedyncze ładunki i wysyła je jako jeden ładunek zbiorowy. Obecnie wyróżnia się dwa typy transportu morskiego ładunków. Pierwszym z nich jest opisany wyżej transport drobnicowy, który najczęściej wykorzystywany jest przez małych oraz średnich przedsiębiorców. Istnieje też transport kontenerem morskim FCL. Przeznaczony jest dla większych ładunków aniżeli transport drobnicowy. W jego przypadku cały kontener jest przeznaczony dla jednego odbiorcy i trzeba uiścić za niego opłatę bez względu na stopień jego zapełnienia. Z takiego transportu drogą wodną korzystają głównie większe firmy. Niezależnie od tego, czy wybrany jest transport drobnicowy bądź pełnokontenerowy, trzeba liczyć się z długim czasem transportu. Przeważnie trwa on co najmniej miesiąc. Długi czas oczekiwania na przesyłkę jest rekompensowany o wiele niższym kosztem niż w przypadku transportu lotniczego, który jest praktycznie niewykorzystywany przez małe i średnie firmy.

Zobacz również  Jakie normy bezpieczeństwa powinny spełniać regały magazynowe?

Obliczenie kosztu transportu drobnicy morskiej

Warto zauważyć, że przybliżony koszt przesyłki można obliczyć, stosując kalkulatory dostępne na wielu witrynach internetowych. Do tego celu trzeba podać port, w którym przesyłka zostanie załadowana. Nie można też zapomnieć o porcie docelowym. Wymagane są też podstawowe parametry przesyłki jak na przykład wymiary oraz waga. W następnym kroku trzeba wybrać opcje dodatkowe jak na przykład odprawa celna. Dzięki temu można spranie wycenić przesyłkę. Każdy powinien pamiętać jednak o tym, że tego typu kalkulatory mają tylko charakter poglądowy. Żeby uzyskać odpowiednią wycenę zapytanie, zawsze wysyła się do przedsiębiorstwa spedycyjnego w celu weryfikacji oraz jej własnej wyceny. Coraz więcej firm decyduje się na transport morski.