Przy tak wielu różnych typach napędów do bram garażowych dostępnych na rynku, możesz nie być pewien, od czego zacząć swoje poszukiwania. Głównym czynnikiem branym pod uwagę w przypadku systemów otwierających bramy jest typ napędu. Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?
W pewnych okolicznościach należy również wziąć pod uwagę moc silnika, ale zazwyczaj ma to miejsce w warunkach przemysłowych. W przypadku napędów do użytku domowego, w doborze mocy urządzenia pomaga nam sam producent mechanizmu i deklarowane przez niego informacje o swoim produkcie.
Rodzaje napędów do bram
Napęd łańcuchowy
Łańcuchowy napęd do bramy garażowej to zdecydowanie opcja ekonomiczna i mało awaryjna. Napędy łańcuchowe są jednymi z najbardziej popularnych i trwałych na rynku. Mechanizm wykorzystuje metalowy łańcuch na zębatce do podnoszenia i opuszczania drzwi. Napędy łańcuchowe również należą do najbardziej przystępnych cenowo opcji, jednak przystępność i wytrzymałość całego mechanizmu odbywa się kosztem hałasu.
- Napędy łańcuchowe są idealne do najcięższych typów bram garażowych, w tym do bram ponadgabarytowych, jednoczęściowych bram drewnianych oraz do bram wiatroszczelnych lub silnie izolowanych.
- Jeśli masz garaż wolnostojący lub garaż, który znajduje się po przeciwnej stronie domu niż sypialnie, wtedy hałas będzie mniejszym problemem.
Napęd śrubowy
Rozważ zastosowanie napędu śrubowego jako dobrze wyważonej i sprawdzonej opcji. To zdecydowanie najpopularniejsza propozycja na rynku. Napędy śrubowe wykorzystują długi metalowy pręt gwintowany do podnoszenia i zamykania bram garażowych. Ze względu na stosunkowo niewielką liczbę części ruchomych, napęd śrubowy jest również dość niezawodny.
- Jeśli najważniejszy jest hałas, napędy śrubowe są zazwyczaj w środku stawki. Nie są one tak ciche jak napędy pasowe, ale są cichsze od swoich łańcuchowych odpowiedników.
- Napędy śrubowe również wymagają nieco więcej konserwacji niż większość innych typów. Pomimo mniejszej liczby części ruchomych, gwintowany pręt metalowy zazębia się z częścią napędową z plastikowymi zębami w celu zaczepienia gwintu. Bez odpowiedniego smarowania na tym napędzie, pręt może zużywać się na zębach i ostatecznie je zetrzeć, więc należy smarować mechanizm dość regularnie, najlepiej co kilka miesięcy.
- Należy również wziąć pod uwagę rodzaj posiadanej bramy garażowej. W przypadku ciężkich jednoczęściowych bram, dodatkowy ciężar i obciążenie może dość szybko spowodować zużycie zębatki w pracach wewnętrznych napędu. To sprawia, że napędy śrubowe są najbardziej efektywne w bramach jednoskrzydłowych lub stalowych, ponieważ cieńsze materiały zmniejszają ciężar całej konstrukcji.
Napęd pasowy
W celu zapewnienia cichej pracy należy rozważyć zastosowanie pasowego napędu do bramy garażowej. Te mechanizmy do otwierania i zamykania drzwi wykorzystują gumowy pasek osadzony na zębatce. Ponieważ napęd nie posiada głośnych, uderzających metalowych elementów, jest to jedna z najcichszych dostępnych opcji.
- Napęd pasowy zasilany prądem zmiennym uruchamia się i zatrzymuje z pełną mocą, co w przypadku lekkich bram może spowodować szarpnięcie i doprowadzić do hałasu pomimo względnego wyciszenia napędu.
W przypadku wyboru napędu do bramy garażowej warto postawić na sprawdzone rozwiązania najlepszych producentów na rynku np. Wiśniowski. Dobrze jest skorzystać z porady ekspertów: specjaliści z firmy WOKA (https://www.okna-bramy.com/) z pewnością pomogą w podjęciu decyzji.