Drewno jest pięknym i naturalnym materialnym, ale nie wybacza błędów popełnianych przy jego malowaniu. W zależności od używanych środków chemicznych i rodzaju malowanego drewna, trzeba brać pod uwagę wiele aspektów, by móc cieszyć się doskonałym efektem naprawy. Jakie najczęściej błędy popełniamy przy malowaniu drewna?
Jak przygotować drewno do malowania? Jakich błędów unikać?
Malowanie powierzchni drewnianych może być przeprowadzane tylko i wyłącznie na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Oznacza to, że drewno musi być idealnie czyste, czyli pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń czy nierówności. Powierzchnie drewniane powinny być czyste, suche, odtłuszczone (benzyną lakową lub ekstrakcyjną) i pozbawione starych powłok farb czy lakierów.
Często, z pośpiechu lub nie wiedzy majsterkowicze pomijają tą kwestię. Jest to wielki błąd, gdyż dobrze przygotowana powierzchnia ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Źle oczyszczone powierzchnie mogą spowodować powstawanie plam na pomalowanej powierzchni lub niedostateczne krycie drewna przez farbę, lakier, czy impregnat. Aby uniknąć takiej wpadki, powierzchnię należy przeszlifować ręcznie lub przy pomocy szlifierki, papierem ściernym o gradacji od 120 do 320,w zależności od stanu drewna. Przygotowując drewno do malowania, trzeba pamiętać także o szlifowaniu międzywarstwowym. Powinno wykonywać się je przed aplikacją drugiej warstwy środka chemicznego lub aplikacją kolejnej warstwy innego preparatu. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu.
Malowanie drewna. Jakie narzędzia wybrać?
Musimy pamiętać także o tym, że malowanie drewna zaowocuje ładną powierzchnią tylko wtedy, gdy odpowiedni preparat nałożymy wałkiem lub pędzlem, który pozwoli na właściwą publikację. Przy doborze narzędzi należy kierować się dwiema zasadami. Po pierwsze, w zależności od malowanej powierzchni decydujemy, jakiego narzędzia użyć. W przypadku dużych powierzchni znacznie wygodniejsze jest malowanie wałkiem, który nie zostawia smug i pozwala na mniejsze zużycie farby.
Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Pędzel sprawdzi się w malowaniu precyzyjnym detali, krawędzi, zakamarków (meble, sztukateria, wnęki, narożniki, płoty, pergole). Dzięki różnym szerokościom i kształtom pędzli pomagają one dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Pędzel pomocny jest również w malowaniu zagłębień, ponieważ włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka. Zwróćmy także uwagę na materiał, z jakiego wyprodukowany jest wałek lub pędzel. Pędzle o włosiu naturalnym przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych, a to o włosiu sztucznym sprawdzą się przy preparatach wodorozpuszczalnych.
Malowanie drewna to bardzo przyjemna czynność. Chcąc uniknąć błędów, zawsze czytajmy etykiety dobrze przygotowujmy powierzchnię drewna, by nasza praca nie poszła na marne.