Podczas wyboru telewizora należy zwrócić uwagę na wiele kwestii i nie chodzi tylko o szeroko pojęte oczekiwania. Wystarczy spojrzeć na wnętrze – miło jest mieć wielki telewizor, ale w przypadku niewielkiego pomieszczenia nie można przesadzić z rozmiarem. Konieczne jest zachowanie harmonii. Można by tak jeszcze dyskutować długo, także teraz skoncentrujemy się już wyłącznie na odświeżaniu.

Płynne oglądanie

Kiedy kupujemy telewizor, na pewno zależy nam na płynnym oglądaniu. W każdym razie trudno wyobrazić sobie, aby miało być inaczej. Powiedzmy też, że mamy do wyboru telewizory 100hz i telewizory 120hz. Które są lepsze?

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

W takiej sytuacji warto zacząć od początku, czyli tego, co rozumie się przez odświeżanie ekranu. Najprościej powiedzieć, że chodzi o liczbę odświeżeń ekranu w ciągu sekundy. Co za tym idzie, telewizory 100hz odnawiają obraz 100 razy w ciągu sekundy.

Im wyższa liczba herców, tym obraz wyświetlany jest płynniej. Musimy też pamiętać o tym, że częstotliwość odświeżania w dużym stopniu wiąże się z liczbą klatek na sekundę. Niektórzy pewnie sobie teraz myślą, że w takiej sytuacji lepiej zwrócić uwagę na telewizory 120hz, ale to nie do końca prawda. Możemy nawet zetknąć się ze stwierdzeniem, zgodnie z którym do wyboru mamy wyłącznie 100hz lub 50 hz. Niektórzy mogą uznać to za błąd, ale nic bardziej mylnego. 120hz i 60hz to oznaczenia stosowane wyłącznie w niektórych krajach. Krótko mówiąc, nie ma różnicy, czy wybierzemy telewizor 100 hz, czy może zdecydujemy się na telewizor 120hz.

Zobacz również  Najlepsze sposoby na ochronę telefonu komórkowego przed uszkodzeniem

Dynamiczne treści

Warto jeszcze zatrzymać się przy tworzeniu treści. Im większa częstotliwość ekranu, tym płynniejsze okażą się wyświetlane obrazy. To już jest jasne, ale musimy też pamiętać o tym, że telewizor te obrazy będzie tworzyć w sposób sztuczny. Standardowa częstotliwość odświeżania w przypadku filmu to 24 klatki na sekundę. Telewizor 100hz może z kolei generować 100 kl/s. Tym samym urządzenie zmuszone jest (jeśli tak można powiedzieć) do dodawania obrazów. Chodzi o doprowadzenie tego, aby film stał się ostrzejszy i „gładki”. Poza tym krótszy czas wyświetlania poszczególnych obrazów oznacza płynniejszy ruch i brak efektu smużenia.

Zostawmy może już filmy – wielu z nas z pewnością interesuje się programami informacyjnymi (wystarczy spojrzeć na dane dotyczące oglądalności). W przypadku takich programów odbiorca może liczyć na piękny obraz niezależnie od posiadanego odbiornika. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest pokazywanie szybko poruszających się obrazów. Najlepszy przykład to uwielbiana przez miliony piłka nożna. Przy meczach piłki nożnej telewizor 100hz jest niezastąpiony. To samo można też powiedzieć choćby o spotkaniach tenisa czy oczywiście wyścigach Formuły 1.

Nie zapominajmy też o tym, że poszukiwanie telewizora powinno oznaczać zwrócenie uwagi na wiele istotnych spraw. Częstotliwość to tylko jedna z nich. Jak się też okazuje, czasem inne dane niekoniecznie oznaczają różnicę.

Zobacz również  Jak wykorzystać Apple iPad Pro do pracy i rozrywki?