Wiele osób zastanawia się, czym są oleje wrzecionowe i kiedy ich używać. Warto zaznaczyć, że są to specjalistyczne środki smarne, które wykorzystywane są głównie w wałach obrabiarek, lecz nie tylko. Okazuje się, że mają też szersze zastosowanie. Warto dowiedzieć się, jak powstają oleje wrzecionowe i jakie są ich funkcje. W Polsce istnieją producenci takich produktów, którzy oferują oleje wrzecionowe (https://mobiloleje.pl/23-oleje-wrzecionowe) na najwyższym poziomie. Oleje tego typu dostępne są w bardzo przystępnych cenach.

Oleje wrzecionowe mogą powstawać w efekcie przerabiania ropy naftowej bądź też w wyniku syntetycznych reakcji chemicznych. Dzięki temu otrzymywany jest olej bazowy, a następnie wprowadza się do niego wszelakie dodatki. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że olej wrzecionowy ma za zadanie zmniejszyć tarcie między różnymi elementami. Ponadto musi je ochronić przed nadmiernym zużyciem oraz rdzewieniem. Warto zaznaczyć, że olej tego typu nierzadko powstaje w efekcie przerabiania ropy naftowej. Trzeba wiedzieć, że pośród olejów wrzecionowych wyróżnić możemy produkt średnie, lekkie, a także ciężkie. Można też wspomnieć o olejach o przeznaczeniu specjalnym. Należy pamiętać, że wykorzystuje się je głównie do smarowania łożysk maszynowych szybkobieżnych. Takie łożyska można spotkać np. we wrzecionach przędzalniczych. Dlatego tego typu oleje nazywają się wrzecionowymi. Trzeba też dodać, że substancje tego rodzaju to środki niskokrzepnące zawierające także bardzo dużo specjalistycznych dodatków uszlachetniających. Trzeba też pamiętać o ich właściwym przechowywaniu, a także prawidłowej utylizacji. Okazuje się, iż produkty tego typu mają dość szkodliwy oraz długotrwały wpływ na środowisko naturalne. Niestety tylko w małym stopniu ulegają biodegradacji.

Zobacz również  Jakie są najważniejsze kryteria wyboru franczyzodawcy?

W ofertach sprawdzonych hurtowni można kupić olej wrzecionowy najlepszej klasy. Są to produkty o niesamowicie niskiej lepkości, które nierzadko zawierają w swym składzie bardzo bogaty zestaw dodatków uszlachetniających. Takie produkty mogą być też stosowane w postaci mgły olejowej. Ponadto bardzo często nadają się one do wykorzystania w wielu układach hydraulicznych. Oleje wrzecionowe dobrej marki idealnie sprawdzają się w smarowaniu łożysk wrzecion. Takie zastosowanie chroni je przed zużyciem, które powoduje uszkodzenie maszyny. Warto zaznaczyć, że głównym celem takich olejów jest stworzenie warunków do tego, żeby łożysko obracało się przy minimalnej wibracji, z minimalnymi tylko odchyłkami. Celem jest też małe zużycie przy minimalnym wzroście temperatury. Bardzo chętnie jest wykorzystywana grupa olejów wrzecionowych opartych o wysokorafinowane oleje mineralne. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zawierają one inhibitory, które są skuteczne przeciwko korozji oraz utlenianiu. Warto wiedzieć, że zostały one opracowane specjalnie w celu smarowania łożysk, które są wysokoobrotowe. Ponadto przeznaczone są też do wrzecion obrabiarek precyzyjnych, bowiem są bardzo skuteczne.