Rodzaj światła ma wpływ na Twoje samopoczucie oraz postrzeganie wyglądu pomieszczeń. Ciepła barwa światła żarówki LED pomaga stworzyć przytulną sypialnię, lecz nie nadaje się do gabinetu. Z kolei neutralna barwa sprawdzi się w łazience, a chłodna w biurze. Sprawdź, jaki typ światła wybrać, by czuć się dobrze w domu.

Ciepło kontra zimno

Gdy wybierasz oświetlenie do domu, skupiasz się głównie na wyglądzie lamp i ich rozmieszczeniu. A tymczasem równie istotna jest barwa żarówek, która może zwiększać Twoją koncentrację lub sprzyjać rozluźnieniu i relaksowi. Przykładem wpływu zimnych barw światła na samopoczucie jest choćby przestrzeń nowoczesnego biura. Chłodny odcień źródeł światła w połączeniu ze szklanymi oraz białymi powierzchniami powoduje, że tego typu pomieszczenia sprzyjają intensywnej pracy. Jednocześnie jednak sprawia, że nie czujesz się w nich tak swobodnie jak w domowym zaciszu. Warto wiedzieć, że zimna oraz ciepła barwa światła żarówki LED to niejedyne opcje wyboru koloru oświetlenia. Dostępne są także żarówki barwy naturalnej, które nie zniekształcają kolorów i przypominają światło dzienne. Czy wiesz, po czym poznać stopień nasycenia barw w żarówkach LED-owych? Mierzy się go w kelwinach, przy czym im mniejsza ich liczba, tym zimniejszy odcień światła. Jeżeli więc zależy Ci na uzyskaniu nastrojowego oświetlenia, wybierz żarówki z przedziału 2700 K-3300 K. Nieco bardziej formalny, lecz nadal przytulny charakter zyska pomieszczenie, w którym zamontujesz żarówki o wartościach od 3300 K do 4000 K. Chłodny odcień światła rozpoczyna się powyżej liczby 4000 K, a od 5300 K jest to już światło zimne.

Zobacz również  Jak efektywnie zarządzać magazynem?

Jaki typ żarówek wybrać do domu?

W sypialni najlepiej sprawdzi się najcieplejszy kolor światła, który sprzyja relaksowi i pomaga tworzyć kameralną atmosferę. Warto dodać, że właśnie w tym odcieniu ludzka skóra prezentuje się najlepiej. Ciepła barwa światła żarówki LED nadaje się też do salonu, lecz w pomieszczeniu tym wystarczająca będzie żarówka o temperaturze od 3300 K do 4000 K. Do łazienki lepiej za to wybrać światło neutralne, które oddaje naturalny koloryt skóry, co istotne na przykład podczas robienia makijażu. Wbrew pozorom chłodne barwy światła nie sprawdzają się wyłącznie w biurach – spełnią swoją rolę także w gabinecie lub miejscu do pracy, ponieważ sprzyjają koncentracji oraz aktywizują do działania.

Oświetlenie ma bardzo duży wpływ na ludzkie samopoczucie, spróbuj więc wykorzystać jego działanie na swoją korzyść. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw żarówek LED-owych zwiększysz wydajność pracy w gabinecie lub biurze, szybciej odprężysz się w przytulnej sypialni i bezproblemowo wykonasz makijaż w świetle zbliżonym do dziennego. Skorzystaj więc z tej wiedzy, by polepszyć jakość swojego życia i mieszkać w miejscu, w którym poczujesz się najlepiej.