Łączenie poszczególnych powierzchni przy pomocy kleju musi być estetyczne i precyzyjne Estetyka ta wymaga odpowiednich narzędzi. Dlatego do tego typu prac najczęściej wykorzystuje się pistolety na klej. Przy ich pomocy nałożenie odpowiedniej warstwy kleju będzie prawidłowe, czyste i schludne oraz trwałe. Dodatkowo stosuje się, w tym procesie, kleje termo topliwe, które pod wpływem wysokiej temperatury przechodzą z postaci stałej w płynną.

Czym kleić?

Pistolet do klejenia to narzędzie, które spotkać można prawie w każdym warsztacie, zarówno tym profesjonalnym jak i u każdego majsterkowicza. Do wyboru mamy ręczne pistolety pneumatyczne i pistolety mechaniczne. Pistolety mechaniczne doskonale sprawdzają się tam gdzie trzeba coś skleić małego i dodatkowo pracę należy wykonać precyzyjnie. W tego typu pistoletach nacisk mechaniczny powoduje, że roztopiony klej przechodząc przez dysze klei dane powierzchnie. Ręczne pistolety pneumatyczne do wyciśnięcia kleju potrzebują sprężonego powietrza, które to powoduje, że klej wypływa z danego urządzenia.
Pistolety pneumatyczne doskonale sprawdzają się tam, gdzie trzeba skleić duże powierzchnie. Za wspornikiem dyszy znajduje się termostat i element grzewczy i to powoduje, że klej nanoszony na powierzchnię jest rozpuszczany. Tego typu pistolety doskonale sprawdzają się w przemyśle.

Jakie są pistolety do kleju?

Pistolety do kleju pozwalają na szybkie sklejenie powierzchni, wypełnienie fug, zespolenie oderwanych części czy też na szybkie naprawy. W przemyśle najczęściej stosowane są w:
meblarstwie, produkcji pianek polietylenowych, przemyśle samochodowym, drzewnym, tekstylnym, opakowaniowym czy też poligraficznym. Im prace są większe, częstsze i trudniejsze tym bardziej przemysłowe są pistolety do kleju. Pistolety mechaniczne i pneumatyczne stosuje się w dużych warsztatach natomiast do użytku domowego mają zastosowanie proste i małe pistolety do kleju mechaniczne.

Zobacz również  Frezarka do drewna, jak kupić odpowiednią?

Podstawowe różnice

Pistolety mechaniczne i pneumatyczne różnią się między sobą sposobem używania. Jedne potrzebują zwykłego, ręcznego nacisku a drugie potrzebują dodatkowo zbiornika ze sprężonym powietrzem, by wydobyć z nich klej. Oba rodzaje pistoletów mogą działać z wykorzystaniem kleju w sztyfcie lub w granulacie i oba rodzaje muszą posiadać grzałkę zasilaną prądem, która podgrzewa dany klej. W wyniku podgrzania klej z postaci stałej zmienia się w postać płynną.
Nowocześniejsze pistolety na klej mają odłączany przewód zasilający prąd lub działają na akumulatory, które wcześniej ładuje się.
Pistolety na klej są łatwe w obsłudze i bardzo przydatne w procesach napraw zarówno w przemyśle jak i w domu. Tego typu urządzenie obsłużyć może, bez żadnych problemów, zarówno amator jak i profesjonalista.
Pistolety pozwalają na punktową i linową aplikację kleju, w zależności potrzeby przy wykonywanych pracach. Urządzenia te znacznie ułatwiają wiele wykonywanych prac zarówno w przemyśle jak i w domu.