Drewno znajdujące się na zewnątrz potrzebuje szczególnej ochrony i pielęgnacji, aby na długo zachowało swój pierwotny wygląd i właściwości. Do elementów drewnianych takich jak elewacja, parkany czy altany wykorzystywane są więc impregnaty, oleje do drewna czy lakierobejce. Maluje się nimi drewniane konstrukcje, aby ustrzec je przed wilgocią, szkodnikami, pleśnią czy promieniowaniem UV.

Dlaczego pielęgnacja drewna jest tak potrzebna?

W celach konstrukcyjnych wykorzystywane są przede wszystkim miękkie gatunki drewna krajowego (sosny, topole czy świerki), które są bardzo podatne na degradację, wymagają więc impregnacji. Twarde gatunki krajowe oraz egzotyczne są odporniejsze na ataki owadów czy pleśni. Jednak i one powinny być odpowiednio zabezpieczone przed ogniem czy szkodnikami. Naturalne drewno jest bardzo wrażliwe na szereg czynników m.in. promieniowanie UV, wilgoć, grzyby, pleśń czy owady.

Jakie właściwości posiadają impregnaty ognioochronne i biobójcze?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup środka technicznego chroniącego przed wszystkimi czynnikami biokorozyjnymi jednocześnie. Nie tworzą one powłoki, a zostają wchłonięte w głąb drewna zabezpieczając przed szkodnikami jego strukturę. Skutecznie chronią drewna dzięki unikalnej kombinacji biocydów, które nazywane są niekiedy środkami trzyfunkcyjnymi, gdyż działanie biobójcze obejmuje owady, pleśń i grzyb domowe. Na rynku dostać można jednak również wyspecjalizowane preparaty przeznaczone do zwalczania glonów czy mchów. Środki ogniochronne z kolei nie chronią przed szkodnikami. Niektóre z nich mają jednak także działanie biobójcze. Wówczas nazywane są czterofunkcyjnymi.

Zobacz również  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Jak działają impregnaty wodne i rozpuszczalnikowe?

Impregnaty wodne bardzo szybko schną, nawet w ciągu jednego dnia. Z kolei środki rozpuszczalnikowe mają ostry zapach i są dedykowane raczej tylko do zastosowania zewnętrznego. Jednak w przypadku drewna wilgotnego tylko impregnat wodny jest w stanie wniknąć w jego strukturę. Rozpuszczalniki sprawdzają się natomiast w impregnacji drewna starego i mocno wysuszonego, które puchnie i pęka po nałożeniu preparatów wodorozcieńczalnych.

Do ochrony przed ogniem wykorzystuje się preparaty solne. Niekiedy dodatkowo zawierają one biocydy. W przeciwnym wypadku konieczne jest zabezpieczenia drewna również biobójczym impregnatem do drewna konstrukcyjnego, które chroni je przed owadami, grzybami i pleśnią. Impregnaty solne pozostawiają na powierzchni drewna kryształki, dlatego nie zaleca się ich używania w miejscach dekoracyjnych. Wówczas lepiej sprawdzą się ochronno-dekoracyjne lakiery pęczniejące.

Do czego stosuje się preparaty ochronno-dekoracyjne?

Na rynku w chwili obecnej bez problemu można znaleźć lakiery, oleje czy lakierobejce z dodatkiem środków biobójczych. Są one wystarczające do pełnej ochrony drewna. Jednak warto sięgać po preparaty wyspecjalizowane np. przeznaczone tylko do mebli ogrodowych czy elewacji. W przypadku altan najlepszym rozwiązaniem jest impregnat ochronno-dekoracyjny, który nadaje drewnu kolor oraz zapewnia mu pełnia ochronę przed owadami, grzybami i czynnikami atmosferycznymi. Do mebli ogrodowych polecane są z kolei lakierobejce (lazury).

Zobacz również  Sprawdzone tynki cementowo-wapienne. Poznaj ich główne cechy