Obdarowywanie innych osób to bardzo przyjemne zajęcie. Prezentem dla kogoś bliskiego może być rzecz kupiona z myślą o tej osobie, ale szczególnym rodzajem prezentu jest coś zrobionego samodzielnie. Przy odrobinie chęci i wyobraźni można stworzyć ciekawy podarunek, estetyczny i pełniący jakąś funkcję. Poniżej pomysły na prezenty DIY, które można zrealizować w domowym zaciszu.

Funkcjonalny pojemnik

Uniwersalnym prezentem jest pojemnik, który jak najbardziej można wykonać samodzielnie. W zależności od potrzeb może zostać wykorzystany w kuchni, na biurku, w celach dekoracyjnych itd. Najprościej wykonać go z grubej tektury, a następnie ozdobić w wybrany sposób. Tekturę można przyciąć bez wiedzy technicznej i specjalistycznych narzędzi, a do stworzenia pudełka potrzebny będzie tylko klej do tektury (może być taki na gorąco). Dekorowanie pojemnika pozwoli uwolnić wodze fantazji. Przydać się może znajomość techniki decoupage, ale można też pokryć ścianki i wieczko brokatem, pomalować farbami lub obsypać drobnym ziarnem, polakierować itd.

Poduszka niejedno ma imię

Kolejnym prostym pomysłem na funkcjonalny i ładny prezent jest stworzenie poduszki. Może ona zawierać elementy dekoracyjne istotne dla osoby obdarowanej (np. lubiany przez nią motyw), może też klimatycznie nawiązywać do okoliczności (święta, początek wiosny, wakacje itd.). Poduszkę trzeba uszyć i wypchać, dlatego też stworzenie takiego prezentu wymaga pewnych zdolności manualnych. Do wypchania najlepiej użyć specjalnego wkładu, który nie rozwarstwi się podczas użytkowania.

Zobacz również  Jak ćwiczyć pismo techniczne?

Ramka do zdjęć

Chyba każdy choć raz w życiu przygotowywał samodzielnie ramkę do zdjęć – to proste, a efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Wystarczy tektura (jak w pomyśle pierwszym), klej do tektury, pomysł i materiały do dekoracji. Poza wymyśleniem sposobu na jak najciekawsze udekorowanie ramki warto postarać się, by cała konstrukcja zachowała stabilność. W tym celu z tyłu umieszcza się podpórkę lub robi ramkę składaną. Te wymogi nie dotyczą oczywiście prezentów wiszących. Z przodu można włożyć sztywną folię, która ochroni umieszczone w ramce zdjęcie.

Memory box

To również rodzaj pudełka, ale tym razem na opakowaniu się nie kończy. Poza wymyślnie ozdobionym zewnętrzem ważne jest także wypełnienie prezentu. Taki pomysł sprawdzi się wtedy, gdy osoba jest kimś bliskim i można zmieścić bardzo dużo w środku – wspomnienia, zdjęcia, fragmenty wierszy, spersonalizowane ozdoby czy biżuterię. Tak naprawdę do środka można włożyć wszystko, co sprawi radość obdarowanemu. W razie sytuacji, gdy zostaje jeszcze trochę miejsca, a zapas pomysłów się skończył, sprawdzą się słodycze lub… gotówka (najlepiej kreatywnie ukryta). Nie należy zapominać o takim zamknięciu pudełka, by jego otwieranie sprawiło frajdę. Często korzysta się z pinaty lub pudełek złożonych jak matrioszka – kilku w jednym, zaczynając od pierwszego o odpowiednio dużym rozmiarze.

Zobacz również  Wyroby ze skóry