Wielu właścicieli firm, które zatrudniają pracowników, zastanawia się nad stosowaniem różnych praktycznych metod kontrolowania i mobilizacji osób zatrudnionych tak, aby były one w stanie pracować efektywnie i wykorzystywać cały swój potencjał w ciągu dnia. Stosowane są różnego rodzaju metody motywacyjne, jednak często zapomina się o kluczowej sprawie, jaką bez wątpienia jest właściwe ewidencjonowanie czasu pracy.
Istnieje wiele możliwości mierzenia efektywności w pracy. Dobra wydajność jest uzależniona przede wszystkim od właściwego kierowania pracownikami i organizowania czasu ich pracy. W przypadku produkcji, ewidencja czasu pracy nie jest trudna. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób pracujących zadaniowo. Częste przerwy obiadowe, wyjścia na papierosa i inne drobne przerwy po pewnym czasie kumulują się i zamieniają w całe zmarnowane dni. Warto więc skorzystać z ofert reklamowanych hasłem ewidencja czasu pracy program, aby dokładnie kontrolować czas pracy osób zatrudnionych i rozliczać je z tego.
O czym należy wiedzieć?
Kodeks Pracy obowiązujący w Polsce, wyraźnie nakazuje prowadzenie ewidencji czasu pracy dla każdej zatrudnionej osoby. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą wykonywaną przez zatrudnionych. Niezależnie od tego czy korzysta się ze standardowych, papierowych metod ewidencjonowania czy też może stosowane są udogodnienia reklamowane jako ewidencja czasu pracy program, należy pamiętać o założeniu dla każdego pracownika karty ewidencji czasu pracy. Zawiera ona kilka istotnych elementów, takich jak:
• grafik pracy danej osoby zatrudnionej (uwzględnia on dni robocze, nocki oraz pracę wykonywaną w niedziele i dni świąteczne),
• nadgodziny,
• dyżury,
• urlopy,
• nieobecności bez usprawiedliwienia,
• zwolnienia.
Oczywiście element określany hasłem ewidencja czasu pracy program, jest bardzo ważny, jednak istotne są również metody rejestrowania czasu przepracowanego przez osobę zatrudnioną.
Nowoczesne metody rejestracji czasu pracy
Dzięki rejestracji czasu pracy, można potwierdzić czy dany pracownik pojawił się w pracy danego dnia oraz można określić w jakich godzinach wykonywał swoje obowiązki. Nowoczesne metody pozwalają na rejestrowanie spóźnień, przedwczesnych wyjść czy też czasu przerw. Do niedawna metodą takiej rejestracji było podpisywanie listy obecności, jednak lista taka nie uwzględniała częstych, ponadprogramowych przerw i innych problemów. Warto więc stosować nowoczesne metody określane hasłem ewidencja czasu pracy program. Aktualnie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami takich udogodnień:
• programy współpracujące z czytnikami kart zbliżeniowych,
• oprogramowanie działające na bazie czytników linii papilarnych,
• programy współpracujące z rejestratorami twarzy.
Dzięki powyższym nowoczesnym metodom, pracodawca może bez większych problemów rejestrować czas wyjścia i wejścia oraz wszystkie wyjścia służbowe, na przerwę, papierosa, itp. W ten sposób czas pracy jest ewidencjonowany dokładnie, a pracownicy wiedząc o tym, nie będą stosować żadnych nadużyć, aby nie mieć później problemów przy rozliczeniu.
Dodaj komentarz