Czy istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na niedrogą i szybką odmianę mieszkania? Okazuje się, że jest ich naprawdę wiele – ograniczeniem jest tak naprawdę tylko wyobraźnia. Odświeżenie mieszkania sprawia, że można poczuć się we własnym domu o wiele lepiej, ale jak to właściwie zrobić?

Małe przemeblowanie

Czasami na pokonanie rutyny w mieszkaniu wystarczy przemeblowanie, nawet niewielkie. Może się okazać, że poprzestawianie mebli, które stały w jednym miejscu od wielu lat sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie większe i bardziej przytulne. Zmiana układu mebli to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym wydaje się, że w ich mieszkaniu wieje nudą. Jeżeli zmiany nie przyniosą oczekiwanego efektu, szybko można przestawić wszystkie szafy i inne przedmioty na swoje miejsce.

Zmiana światła

Doskonałym sposobem na wprowadzenie odrobiny świeżości do mieszkania jest też zmiana oświetlenia. Nie potrzeba jednak ogromnych, ozdobnych żyrandoli – wystarczy zakup kilku świeczek lub nocnej lampki, która będzie bardziej pasowała do wnętrza. Warto pamiętać, że lepszy komfort zapewnia światło rozproszone i ciepłe, które pochodzi z wielu urządzeń. Dlatego warto zainwestować w kilka mniejszych lampek, które umieści się w różnych miejscach w pomieszczeniu, a nie ograniczać się do jednego źródła światła.

Odnowienie mebli i akcesoriów

Odnawianie starych mebli to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych szaf. Wbrew pozorom, nie jest to trudna sztuka – czasami wystarczy pomalowanie komody na inny kolor, aby wprowadziła do pomieszczenia zupełnie odmieniony klimat. Osoby posiadające talent plastyczny mogą dać upust swojej wyobraźni i nie tylko przemalować meblościankę, ale również nadać jej bardziej rustykalnego wyglądu dzięki przetarciom i postarzeniom. Nie należy bać się eksperymentowania – zdolności artystyczne tkwią w każdym. Jeżeli obawiamy się efektów swojej pracy, najlepiej zacząć od niewielkich rzeczy, np. pomalowania ramek na zdjęcia czy uszycia nowej zasłony.

Zobacz również  Pistolety do kleju mechaniczne i pneumatyczne

odświeżone mieszkanie

Odrobina zieleni

Aranżacja z wykorzystaniem kwiatów to jeden z najłatwiejszych sposobów na skuteczną odmianę wyglądu mieszkania. Nawet osoby, które nie lubią pielęgnować kwiatów lub nie mają na to czasu, mogą wypróbować tę metodę – wystarczy wybrać rośliny, które nie są zbyt wymagające, np. kaktusy. Jest też wiele roślin, które kwitną nawet jesienią i zimą – gwiazdy betlejemskie, fiołki alpejskie i azalie – wprowadzą one do mieszkania powiew świeżości, podobnie jak kolorowe kwiaty w wazonie.

Przemalowanie ścian

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odświeżenie mieszkania wciąż jest zmiana koloru ścian. Wbrew pozorom, nie trzeba wynajmować profesjonalnej ekipy remontowej – ściany w salonie czy sypialni można pomalować samodzielnie i nie jest to duży koszt. Przeciętnie puszka farby kosztuje 30-40 zł, pozostaje tylko wybór odpowiednich kolorów. Podczas malowania należy dokładnie zabezpieczyć podłogi i meble grubą folią i taśmą malarską, aby niczego nie zniszczyć i nie narażać się na dodatkowe koszty.