Czy istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na niedrogą i szybką odmianę mieszkania? Okazuje się, że jest ich naprawdę wiele – ograniczeniem jest tak naprawdę tylko wyobraźnia. Odświeżenie mieszkania sprawia, że można poczuć się we własnym domu o wiele lepiej, ale jak to właściwie zrobić?

Małe przemeblowanie

Czasami na pokonanie rutyny w mieszkaniu wystarczy przemeblowanie, nawet niewielkie. Może się okazać, że poprzestawianie mebli, które stały w jednym miejscu od wielu lat sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie większe i bardziej przytulne. Zmiana układu mebli to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym wydaje się, że w ich mieszkaniu wieje nudą. Jeżeli zmiany nie przyniosą oczekiwanego efektu, szybko można przestawić wszystkie szafy i inne przedmioty na swoje miejsce.

Zmiana światła

Doskonałym sposobem na wprowadzenie odrobiny świeżości do mieszkania jest też zmiana oświetlenia. Nie potrzeba jednak ogromnych, ozdobnych żyrandoli – wystarczy zakup kilku świeczek lub nocnej lampki, która będzie bardziej pasowała do wnętrza. Warto pamiętać, że lepszy komfort zapewnia światło rozproszone i ciepłe, które pochodzi z wielu urządzeń. Dlatego warto zainwestować w kilka mniejszych lampek, które umieści się w różnych miejscach w pomieszczeniu, a nie ograniczać się do jednego źródła światła.

Odnowienie mebli i akcesoriów

Odnawianie starych mebli to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych szaf. Wbrew pozorom, nie jest to trudna sztuka – czasami wystarczy pomalowanie komody na inny kolor, aby wprowadziła do pomieszczenia zupełnie odmieniony klimat. Osoby posiadające talent plastyczny mogą dać upust swojej wyobraźni i nie tylko przemalować meblościankę, ale również nadać jej bardziej rustykalnego wyglądu dzięki przetarciom i postarzeniom. Nie należy bać się eksperymentowania – zdolności artystyczne tkwią w każdym. Jeżeli obawiamy się efektów swojej pracy, najlepiej zacząć od niewielkich rzeczy, np. pomalowania ramek na zdjęcia czy uszycia nowej zasłony.

Zobacz również  Jak przygotować pomieszczenie do lakierowania?

odświeżone mieszkanie

Odrobina zieleni

Aranżacja z wykorzystaniem kwiatów to jeden z najłatwiejszych sposobów na skuteczną odmianę wyglądu mieszkania. Nawet osoby, które nie lubią pielęgnować kwiatów lub nie mają na to czasu, mogą wypróbować tę metodę – wystarczy wybrać rośliny, które nie są zbyt wymagające, np. kaktusy. Jest też wiele roślin, które kwitną nawet jesienią i zimą – gwiazdy betlejemskie, fiołki alpejskie i azalie – wprowadzą one do mieszkania powiew świeżości, podobnie jak kolorowe kwiaty w wazonie.

Przemalowanie ścian

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odświeżenie mieszkania wciąż jest zmiana koloru ścian. Wbrew pozorom, nie trzeba wynajmować profesjonalnej ekipy remontowej – ściany w salonie czy sypialni można pomalować samodzielnie i nie jest to duży koszt. Przeciętnie puszka farby kosztuje 30-40 zł, pozostaje tylko wybór odpowiednich kolorów. Podczas malowania należy dokładnie zabezpieczyć podłogi i meble grubą folią i taśmą malarską, aby niczego nie zniszczyć i nie narażać się na dodatkowe koszty.