Tynki cementowo-wapienne są przeznaczone do prac wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Odznaczają się solidnością i trwałością, a ich wszechstronne zastosowanie jest ogromnym plusem, a wysoka wodoodporność pozwala zastosować te produkty w każdym pomieszczeniu. Jakie zadanie pełnią tynki wewnętrzne? Czym cechują się tynki Baumit?

Tynk cementowo-wapienny – dobry wybór?

Warto zauważyć, że tynk cementowo- wapienny ma za zadanie regulować wilgotność w pomieszczeniach. Za pomocą specjalnej struktury pochłania wilgoć, co z kolei wpływa na zniwelowanie ryzyka powstania pleśni i grzybów. Wybór idealnego rozwiązanie zależy od własnych oczekiwań i wymogów co do określonych właściwości.

Klasyczne tynki Baumit zapewniają trwały efekt wykończenia wielu powierzchni. Cechują się uniwersalnością i nie wpływają na powstawanie pęknięć. Pożądany efekt uzyskamy wtedy, gdy nałożymy jedną warstwę tynku. Pomocny jest również agregat tynkarski, gdyż wyrób można aplikować maszynowo. Z powodzeniem tynki tego typu zastosujemy w pomieszczeniach przemysłowych i mieszkalnych.

Zalety tynków wewnętrznych

Tynki wewnętrzne mają wiele zalet, jakimi są głównie:

  • Dobra jakość powietrza w domu – dzięki temu domownicy cieszyć się będą zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Tynk wewnętrzny tworzy zrównoważony mikroklimat, co wiąże się z paroprzepuszczalnością. Dochodzi także do wsparcia warstwy izolacyjnej, ograniczenia rozwoju alergenów i pleśni.
  • Wszechstronne zastosowanie – produkt sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Poradzi sobie nawet tam, gdzie występuje ograniczona cyrkulacja powietrza.
  • Doskonała przyczepność – porowata struktura sprawia, że tynki wewnętrzne są dobrą bazą pod płytki ceramiczne lub tapety.
  • Zachowanie bezpieczeństwa – wyroby chronią mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się pożaru, gdyż są naturalnym materiałem niepalnym. Ponadto, na uznanie zasługuje ochrona przez mikroorganizmami.
  • Szybkie wykończenie nawet dużych przestrzeni.
Zobacz również  Czego nie można kleić klejem na gorąco

Tynki zewnętrzne

Skorzystać możemy z uniwersalnych tynków przeznaczonych do wnętrz, jak i na zewnątrz. Ciekawą opcją jest też dobranie tynku idealnego na mury zewnętrzne. Tynk zewnętrzny cechuje się wysoką porowatością, co z kolei ułatwia obróbkę i zapewnia dobrą przyczepność. Wykonana zaprawa jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych.

Tynki zewnętrzne są często nazywane grubowarstwowymi (po ułożeniu osiągają grubość ok. 2-3 cm). To niedrogi produkt, który stosowany jest do wykończenia praktycznie wszystkich ścian murowanych i betonowych. Podział w tym przypadku bazuje na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych.

Podsumowanie

Tynki cementowo-wapienne Baumit bazują na różnych opcjach. Wybrać można klasyczny tynk cementowo-wapienny, szybkowiążący tynk, tynk cementowo- wapienny gładki lub lekki. Gładki tynk jest stosowany tam, gdzie zależy nam na doskonałej gładkości ścian. Lekki tynk natomiast odznacza się ogromną wydajnością. Pozwala uzyskać efekt drobnoziarnistej powierzchni. Okazuje się, że w ofercie znajdziemy też warianty mieszane, które łączą w sobie zalety różnorodnych rodzajów tynków. Spełnią one wymogi każdego klienta.