Kleje hotmelt, czyli używane na gorąco, są niezwykle trwałe i uniwersalne. Aplikujemy je zwykle za pomocą specjalnego pistoletu. Kleje stosowane w warunkach domowych mają zazwyczaj postać sztyftów. Co należy o nich wiedzieć? Do czego najlepiej ich używać?

Jak wybrać pistolet?

Sam model pistoletu nie jest aż tak istotny jak odpowiedni klej do klejenia na gorąco. Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka cech, które przede wszystkim ułatwią nam pracę i zapewnią większą wygodę. Jedną z nich jest długość kabla. Pistolety należy podłączyć do prądu, ponieważ inaczej nie ma możliwości podgrzania wkładu. Im dłuższy kabel tym lepiej, ponieważ przy przedmiotach, których nie damy rady przenieść może nie być gniazdka. Wówczas długi kabel umożliwi dostęp do nich. Istnieją również pistolety akumulatorowe, które można dowolnie przenosić. Jednak w ich przypadku akumulator musi być naładowany przed użyciem. Nie zawsze sprawdzają się więc u osób korzystających z kleju na gorąco sporadycznie.

Jak działa pistolet?

Aplikatory tego typu są bardzo łatwe w obsłudze. Zanim zaaplikujemy do urządzenia klej do klejenia na gorąco, należy nagrzać pistolet do odpowiedniej temperatury. Dzięki obecności grzałki temperatura w aplikatorze może wynosić 200 stopni Celsjusza. Po nagrzaniu aplikatora wsadzamy w przeznaczone do tego miejsce sztyft.

Zobacz również  Rodzaje błędów w e-deklaracjach

Kiedy stosować kleje na gorąco?

Szybko ulega on stopieniu i może zostać użyty. Wystarczy nacisnąć spust pistoletu, by klej wypłynął na wierzch. Przy jego stosowaniu należy uważać, by nie poparzyć się gorącym klejem, ani nie skleić palców. Jeśli ubrudzimy się klejem, należy go niezwłocznie zmyć, jeszcze zanim wyschnie. Ze względu na siłę spoiwa później może być trudno je usunąć.

Gdzie stosować kleje na gorąco?

Klej do klejenia na gorąco ma szerokie zastosowanie. Sztyfty używane są w niewielkich firmach produkcyjnych, sklepach, kwiaciarniach, dekoratorniach i gospodarstwach domowych. Za pomocą kleju na gorąco połączyć można wiele powierzchni. Jest on w stanie spoić plastik, szkło, drewno, a nawet metal. Możemy naprawić nim uszkodzoną zabawkę, stłuczoną lampę lub zepsutą ramkę na zdjęcie. Świetnie sprawdza się podczas prac dekoratorskich. Do celów ozdobnych możemy zakupić laski kleju w różnych kolorach. Najpopularniejsze sztyfty to białe i transparentne, lecz znaleźć można także kolorowe. W przypadku lasek kolorowych na opakowaniach zwykle widnieje informacja do czego są przeznaczone. Klej do klejenia na gorąco bez problemu złączy elementy kartonowe, dlatego często wykorzystywany jest w modelarstwie. Przy jego pomocy można stworzyć także dekoracje z makaronu lub ze słomy. Używany jest nawet podczas remontów. Nadaje się bowiem do przyklejania płytek ceramicznych. Na rynku znajdziemy kleje szybko i wolno schnące.

Zobacz również  Rower przez internet