Wielu rodziców zastanawia się dziś nad tym, kiedy należy zacząć myśleć o pierwszym telefonie komórkowym dla swojego dziecka. Z jednej strony, są oni świadomi zagrożeń, jakie pociąga za sobą świat wirtualny. Z drugiej, doskonale wiedzą, że smartfon ułatwia funkcjonowanie i może przydać się tak dziecku, jak i im samym. Większość rodziców ma też świadomość tego, że niełatwo będzie ograniczać dziecko dysponujące własnym telefonem, bo młodzi ludzie mają dziesiątki sposobów nie tylko na łamanie zakazów, ale i na utrzymywanie rodziców w błogim przeświadczeniu, że mają wszystko pod kontrolą.

Jak rozpoznać, że czas na telefon?

Mówienie o idealnym wieku, w którym każde dziecko powinno już mieć swojego smartfona może budzić pewne wątpliwości. Dzieci wcale nie są do siebie aż tak podobne, jak czasem się nam wydaje. Mamy więc do czynienia zarówno z odpowiedzialnymi sześciolatkami, jak i z dwunastolatkami, które wydają się jeszcze za młode na smartfona.
Rodzice zwykle kierują się dwoma grupami przesłanek rozważając zakup telefonu dla dziecka. Pierwsza grupa odnosi się do zachowania samego syna lub córki. Telefon komórkowy sankcjonuje pewną dojrzałość. Jest więc wręczany dzieciom, które potrafią dbać o swoje rzeczy, mają szacunek do własnej i cudzej własności, starają się stosować zakazy i nakazy, a jednocześnie dysponują wiedzą na temat tego, z jakimi zagrożeniami wiąże się wirtualny świat. Nie bez znaczenia wydają się jednak również okoliczności zewnętrzne. Telefon komórkowy staje się cennym wsparciem w tym samym momencie, w którym dziecko – z różnych przyczyn – znajduje się poza domem. Rodzice mają pewność, że bezpiecznie przemieszcza się z jednego punktu do drugiego, a dziecko wie, że nieobecność mamy i taty nie oznacza, że nie można liczyć na ich wsparcie.

Zobacz również  Czym są kurtyny powietrzne?

Pierwszy telefon dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Rodzic decydujący się na zakup pierwszego telefonu dla dziecka powinien przeanalizować co najmniej kilka opcji. Na stronie https://www.neo24.pl/gsminavi/smartfony.html można zapoznać się z szeregiem ciekawych propozycji, tylko od kupującego zależy więc to, na jakiej klasy model się zdecyduje. Osoby sprzedające smartfony przypominają w tym miejscu, że żadna przesada nie jest dobra.
Kupując dziecku najnowszy model markowego telefonu możemy narazić je na spore niebezpieczeństwo. Takie rozwiązanie skupia na sobie uwagę. Dziecko może być więc narażone na atak osób myślących o szybkim zarobku. Nie oznacza to jednak, że lepszą opcją będzie zakup modelu dość niskiej jakości nazywanego często „telefonem dla seniora”. Takie rozwiązanie może nie być obdarzone wystarczającą funkcjonalnością, a przecież rodzic może chcieć zainstalować na nim choćby aplikacje pozwalające na szybką lokalizację dziecka, gdy to znajduje się poza domem. Najlepszą opcją wydaje się kupno telefonu z tak zwanej średniej półki cenowej. Może być on rozwiązaniem na lata, jeśli jednak ulegnie uszkodzeniu, nie będzie to strata nie do odżałowania ani dla dziecka, ani dla rodzica.