Z pośród wszystkich elektronarzędzi wiertarka jest urządzeniem, które w gospodarstwie domowym wykorzystywane jest niezbyt często jednak bez niej żadne prace remontowe nie mogą się obejść. Jednak czy się kierować, żeby mieć najlepszą na swoje potrzeby?

Taka ładna kolorowa

Producenci wiertarek prześcigają się z tworzeniu nowych wzorów i modeli. Jednak z półek sklepowych kuszą nas przede wszystkim kolory. Już od kilku lat można zauważyć, że producenci wiertarek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oznaczają swoje wyroby właśnie różnobarwnymi obudowami. Kolorem zielonym zaznaczone są wiertarki przeznaczone do gospodarstw domowych, w których będą używane maksymalnie kilkadziesiąt razy w ciągu roku. Kolorem czerwonym to wiertarki przeznaczone dla profesjonalistów zaprojektowane z myślą o pracy ciągłej pod obciążeniem. Jednak kupując wiertarkę, nie kierujemy się tylko kolorem, a przede wszystkim jej parametrami pracy oraz ergonomią uchwytu.

Jak wybrać i która najlepsza

Kupując wiertarkę, należy zwrócić uwagę na moc jaką dostarcza nam silnik. Większa moc pozwala mam na użycie większych wierteł i pracę w twardszych materiałach. Również należy zwrócić uwagę na moment obrotowy, który ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność wiertarki. Im większy moment obrotowy, tym łatwiej wiercić w twardych materiałach. Najsłabsze dostępne wiertarki na rynku mają moment obrotowy nie większy niż 20 Nm. Wybierając wiertarkę, należy zwrócić uwagę, czy wyposażona jest w udar, czyli funkcję pozwalającą wiercić w trawnych materiałach takich jak beton, bez konieczności dużego dociskania wiertła. Opcja często przydatna podczas wiercenia w mieszkaniach zbudowanych z wielkich płyty. Wybierając wiertarkę do gospodarstwa domowego warto kierować się również ergonomiczną obudową i dobrze dopasowanymi uchwytami. Być może nie będzie ona dość często stosowana, ale mimo to warto zadbać o komfort pracy. Dla profesjonalistów wiertarki udarowe wyposażone są w moduły antywstrząsowe zapewniające komfortową pracę ciągłą. Dodatkowo silniki elektryczne zabezpieczone są przed nadmiernym pyłem i kurze, dzięki temu trwałość urządzenia jest zdecydowanie dłuższa. Wiodący producenci wiertarek z Japonii czy Niemiec zadbali o swoich klientów. Kupując wiertarkę do domu, możemy śmiało wybrać kolor zielony, a dalej rozpatrywać jej moc i momenty obrotowe. Tak samo możemy postąpić przy wyborze wiertarki profesjonalnej. Z tą różnicą, że warto zapytać o możliwości ewentualnego serwisowania.

Zobacz również  Jaką wybrać podkładkę pod mysz?