Wszczepienie implantu Baha. Jak się przygotować do operacji?

Wszczepienie implantu Baha. Jak się przygotować do operacji?

Decyzja o operacyjnym leczeniu niedosłuchu wiąże się z silnymi emocjami. Nadzieja i ekscytacja mieszają się z niepewnością i obawami. Pełna wiedza o przebiegu operacji i następującej rehabilitacji pomoże Ci przejść przez cały proces spokojnie i świadomie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wszczepieniu implantu Baha.

Wszczepienie implantu Baha. Na czym polega operacja?

Implant zakotwiczony w kości Baha to rozwiązanie dla pacjentów z niedosłuchem przewodzeniowym, czyli takim, który wynika z uszkodzenia przewodu słuchowego w uchu zewnętrznym, nie zaś samego ślimaka. Wszczepienie implantu Baha umożliwia słyszenie dźwięków dzięki naturalnej umiejętności przenoszenia dźwięków drogą kostną. Zwykle operacja trwa krócej niż 1 godzina.

Wszczepienie implantu Baha. Czas bezpośrednio po operacji

Po zabiegu głowę pacjenta owija się opatrunkiem, który chroni miejsce nacięcia przed zakażeniem. Gdy nie ma przeciwwskazań, pacjent następnego dnia po operacji jest wypisywany do domu. W odstępie od 7 do 10 dni następuje kontrola miejsca implantacji. W tym czasie usuwa się szwy. Przez kilka tygodni może ono być bolesne i opuchnięte – powrót do normalnego samopoczucia może wymagać cierpliwości.

Jak dbać o siebie po operacji?

Po wszczepieniu implantu Baha należy przestrzegać instrukcji lekarza. Szczegółowo opisze on, jakich aktywności nie wolno podejmować oraz jakie są wręcz wskazane w pierwszych dniach po operacji. Po wyjściu ze szpitala pacjent otrzymuje także listę leków na receptę, które należy przyjmować ściśle według zaleceń. Rekonwalescencja w warunkach domowych powinna też uwzględniać pomoc i wsparcie najbliższych – przynajmniej przez kilka dni bezpośrednio od wyjścia ze szpitala. Opieka nad pacjentem nie jest jednak wymagana, zwykle pacjent jest samodzielny.

Zobacz również  Rower przez internet

Co jest kluczowe dla szybkiego powrotu do pełnej sprawności?

  • Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami.
  • Zdjęcie opatrunku dopiero w dniu wyznaczonym przez lekarza.
  • Przemywanie rany ciepłą wodą z mydłem i osuszanie jej (po zdjęciu opatrunku).
  • Ostrożna kąpiel pod prysznicem (trzymanie wody z daleka od ucha).
  • Zdrowe odżywianie się i picie wody.
  • Odpoczynek.

 

Rehabilitacja po wszczepieniu implantu Baha

Gdy rana się zagoi i zoperowany pacjent będzie już w pełni sprawny fizycznie, następuje proces rehabilitacji słuchowej. Pierwszym krokiem jest spotkanie z audiologiem, który zaprogramuje wydany w szpitalu procesor dźwięku. Od tego momentu życie z implantem jest ciągłą nauką – pacjent stopniowo się do niego przyzwyczaja, uczy się rozróżniać dźwięki i nadawać im priorytety, ćwiczy mówienie i komunikowanie się w łatwym i trudnym otoczeniu. Samodzielna nauka przeplata się ze spotkaniami kontrolnymi z lekarzami i technikami. Czas rehabilitacji różni się dla każdego pacjenta. Dlatego kluczowa jest tu cierpliwość. Pierwsze efekty są już odczuwalne w dniu pierwszego podłączenia procesora.

Decyzja o operacyjnym leczeniu niedosłuchu to nie tylko kwestia samej operacji. Powrót do świata dźwięków to długi proces, który wymaga cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Jeśli zastanawiasz się, czy wszczepienie implantu Baha jest dla Ciebie, skontaktuj się ze specjalistami i umów się na indywidualną konsultację. Wybierz najlepszy ośrodek, który zaopiekuje się Tobą kompleksowo.

Zobacz również  Narzędzia pneumatyczne - rodzaje

 

Źródło: Medicus – Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia

← Poprzedni wpis

Następny wpis →

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *