Profesjonalne lakierowanie podłóg wykonanych z litego drewna wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, w którym będziesz malował powierzchnię podłogi preparatem ochronnym. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę, by uzyskać upragniony efekt oraz zwiększyć żywotność drewna.

Drewno rządzi się własnymi prawami

Jeśli chcesz cieszyć się piękną i trwałą podłogą przez długi czas, musisz uzyskać parametry przyjazne dla drewna. Zanim rozpocznie się proces lakierowania, deski powinny więc osiągnąć wilgotność na poziomie 9%. Ze względu na to, że wilgotność panująca w pomieszczeniu może wpływać na stopień nasycenia wodą drewna, nie lakieruj podłogi od razu po jej założeniu, lecz zaczekaj, aż deski przystosują się do warunków panujących w otoczeniu – najczęściej trwa to od dwóch do pięciu tygodni. Gdy drewno będzie już gotowe, zadbaj o to, by w pomieszczeniu panowała temperatura mieszcząca się w przedziale od 15 do 25 stopni Celsjusza. Istotna jest także wilgotność powietrza, która powinna wynosić mniej więcej 40%-65%. Nie zapomnij zadbać także o to, by pokój, w którym znajduje się drewno był na bieżąco wentylowany.

Odpylenie pomieszczenia to podstawa

 

Zanim przystąpisz do lakierowania, starannie oczyść pokój, w którym będziesz wykonywał dalsze prace. Przede wszystkim wynieś wszystkie meble i zadbaj o jego dokładne odpylenie. Następnie oczyść podłogę za pomocą odkurzacza i dla pewności zamieć całe pomieszczenie. W trakcie lakierowania na bieżąco sprawdzaj, czy na podłodze nie znalazły się przypadkowe zabrudzenia, a po ostatnim zmatowieniu powierzchni desek wywietrz pokój i odczekaj, aż cały pył opadnie. Gdy to nastąpi, dokładnie zamCleaning dust from the woodieć podłogę, umyj ją ściereczką lub mopem oraz dla pewności przetrzyj specjalnymi ściereczkami antystatycznymi, aby usunąć niewidoczne na pierwszy rzut oka drobiny kurzu. Jeśli chcesz uzyskać pewność, że efekt lakierowania będzie zadowalający, zamontuj na framugach drzwi wysokie na ok. 20 centymetrów osłonki z folii, które możesz przykleić do ścian za pomocą taśmy klejącej. Dzięki nim żadne zanieczyszczenia z sąsiednich pomieszczeń nie przedostaną się na powierzchnię odnawianej podłogi. Teraz pozostaje Ci już tylko nałożyć ostatnią warstwę preparatu, zaczekać aż lakier wyschnie i delektować się widokiem lśniących desek.

Zobacz również  Szczypce do rur – rodzaje i zastosowanie

Przygotowanie pomieszczenia do lakierowania nie jest trudne, lecz wymaga staranności i przestrzegania określonych zasad związanych z przechowywaniem drewna. Warto je zapamiętać, by nie popełnić błędu, który może skutkować zmniejszeniem żywotności tego szlachetnego tworzywa.