Wybór kierunku studiów to często pierwszy krok w dorosłe życie. Od tej decyzji w dużej mierze zależy przyszłość na gruncie zawodowym. Setki dostępnych kierunków oferowanych przez uczelnie sprawia, że wybór jest bardzo utrudniony. Jak zatem podjąć właściwą decyzję, która zapewni możliwość rozwijania własnych zainteresowań i da realną szansę na znalezienie wymarzonej pracy po ukończeniu studiów?
Najważniejsze są zainteresowania
Studia to bez wątpienia jeden z ważniejszych czynników decydujący o przyszłym życiu. Nie potrzebna jest fachowa wiedza by dostrzec, że rynek pracy dynamicznie się zmienia. Jednak kierowanie się pewnymi bodźcami może ułatwić wybór pasującego i przyszłościowego kierunku. Obecnie najbardziej rozchwytywane są osoby po kierunkach ścisłych. Szczególnie chodzi tutaj o informatykę. Po drugiej stronie zaś są nauki humanistyczne, które uznane są za nieprzyszłościowe. Jednak w wyborze kierunku warto wziąć pod uwagę zainteresowania. Nikt chyba nie jest w stanie studiować przez 5 lat tego, co go nie interesuje. Nie ma jednak ścisłej reguły na wybór odpowiedniego kierunku. Jeśli ktoś wystarczająco ciężko pracuje przez cały okres studiów, to z pewnością sobie poradzi.
Zawody przyszłości – to warto studiować
W rankingach najbardziej przyszłościowych kierunków studiów niezmiennie królują te związane z branżą IT. Informatyka jest od lat najbardziej oblegana przez studentów, jednak wciąż brakuje pracowników sprawnie poruszających się w świecie software’u. Coraz większe znaczenie dla pracodawców zyskuje praca Project Managera. Studia na kierunku zarządzanie projektami pozwalają na zdobycie umiejętności, które pozwolą przedsiębiorcy budować swoją pozycję rynkową. Kolejnym, wartym uwagi kierunkiem jest logistyka. Specjaliści z zakresu logistyki zajmujący się zaopatrzeniem, planowaniem produkcji czy zarządzaniem magazynami to obecnie „gorący” towar na rynku pracy. Również ogromnym uznaniem w oczach pracodawców cieszą się studia z grafiki komputerowej, programowania, administracji czy social media.
Studia na uczelni publicznej czy prywatnej?
Przy wyborze studiów liczy się nie tylko kierunek, ale przede wszystkim uczelnia. Absolwenci prestiżowych uczelni szybciej znajdują pracę i więcej zarabiają. Pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na aplikantów, którzy swoje kierunki studiów ukończyli w znanych, publicznych placówkach. Chociaż studia prywatne powoli przestają być postrzegane jako szkoły dla osób, którym nie powiodło się na uczelni publicznej. Istotny jest również tryb nauki. Zdecydowanie bardziej preferowane przez pracodawców są studia stacjonarne. Warto zatem wybrać trudniejszą drogę, by w przyszłości móc liczyć na większe profity. Przy wyborze swojej ścieżki kariery należy kierować się kilkoma drogowskazami. Są to przede wszystkim zainteresowania, renoma uczelni i możliwość znalezienia satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy. Nie warto patrzeć na reklamy i materiały promocyjne. Lepiej zwrócić uwagę na opinie ludzi, którzy wybrali podobną drogę.
Dodaj komentarz