Każda firma i działalność gospodarcza wymagają wystawiania faktur – za usługi, materiały, itp. Przy dobrze prosperującym biznesie konieczność taka pojawia się bardzo często – nawet kilkanaście razy dziennie. Ręczne wypisywanie zajmuje czas i spowalnia proces sprzedaży, dobrze więc zaopatrzyć swoją firmę w program do wystawiania faktur, który znacznie go usprawni. Jak wybrać najlepszy z proponowanych? Na co zwracać uwagę?

Który program do wystawiania faktur pomoże w Twojej firmie?

Ze znalezieniem oprogramowania tego typu nie ma żadnego problemu zarówno w sklepach ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, jak również w sieci. Wpisując do wyszukiwarki takie frazy jak „program do wystawiania faktur”, „program do fakturowania” czy też „program do faktur” można znaleźć kilkadziesiąt propozycji od polskich producentów softu tego typu. Rynek jest dopasowany do potrzeb odbiorców, dlatego też można na nim znaleźć zarówno aplikacje dedykowane mniejszym, jak i większym firmom. Istnieją całe systemy sprzedaży, zawierające nie tylko możliwość wystawiania faktur, ale i zarządzanie gospodarką magazynową, a także pojedyncze aplikacje do szybkiego wystawiania różnego rodzaju faktur. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować je przed zakupem – niemal każdy producent udostępnia je w wersjach testowych (mających pełną funkcjonalność, ale przestających działać po określonym czasie) oraz demo (wersja bez limitu czasowego, ale z ograniczoną funkcjonalnością). Dzięki temu można sprawdzić, jak dana aplikacja będzie się sprawdzać w praktyce podczas codziennego używania.

Zobacz również  Na czym polega umowa faktoringu?

Co należy wiedzieć na temat programów do wystawiania faktur?

Jeśli prowadzi się dużo transakcji, a  co za tym idzie – wystawia wiele faktur, wówczas dobrze zakupić cały system sprzedażowy. Dzięki temu wszelkie transakcje zostają automatyczne księgowane, a na podstawie faktur wykonywane są automatycznie różnego rodzaju dokumenty, jak np. deklaracje PIT. Takie systemy pozwalają na znaczne zaoszczędzenie na kosztach księgowości. Jeśli natomiast posiada się własną księgowość, wówczas wystarcza prostszy  program do wystawiania faktur. Nie musi on mieć połączenia z innymi aplikacjami tego typu, choć oczywiście może umożliwiać eksport dokumentów w formacie zgodnym z głównym programem księgowym.

Jeśli podczas sprzedaży używa się kodów kreskowych, należy sprawdzić, czy dany program do wystawiania faktur posiada obsługę czytnika. Będzie to kolejne usprawnienie, przyśpieszające codzienną pracę.