Kuchnia, łazienka, sypialnia – właściwie każde z tych miejsc narażone jest na pojawienie różnego rodzaju plam – nie tylko na tkaninach takich jak pościel, obrus, ręczniki czy dywany, ale również na innych powierzchniach, np. blatach, meblach czy ścianach. Czasami poradzimy sobie domowymi sposobami, ale czasami najlepiej zastosować odpowiednie preparaty.

Rodzaje plam

Aby skutecznie radzić sobie z plamami, to warto wiedzieć, że dzieli się je na kilka rodzajów, a każdy z nich wymaga nieco innych rozwiązań. Tłuste plamy to zmora przede wszystkim kuchni – mogą pojawić się nie tylko na ubraniu czy obrusie – równie dobrze na takich powierzchniach jak ściany, blaty czy różnego rodzaju kuchenne akcesoria. Ponadto do tłustych plam zaliczamy również te, które powstają w przydomowym warsztacie na przykład z pomocą smaru. Inny rodzaj plam to te, które powstają wskutek kontaktu z białkiem – zalicza się do nich plamy z krwi, mleka czy moczu. Ostatnim rodzajem są plamy mieszane, np. oprócz tego że tłuste, to również barwiące, np. sos pomidorowy. Właściwie do każdego rodzaju plam można zastosować jedną zasadę – nigdy nie powinno się ich bezpośrednio traktować gorącą wodą, bo w ten sposób plamę utrwalimy jeszcze bardziej – najlepiej użyjmy do tego zimnej wody albo preparatów, które dostępne są na stronie ehigiena24.

Zobacz również  Ergonomiczne biurka to klucz do efektywności i komfortu pracy

Świeże plamy na tkaninach

Świeża plama ma to do siebie, że jest jeszcze stosunkowo łatwa do usunięcia – im dłużej zwlekamy z wypraniem, tym mniejsze nadzieje na pozbycie się jej domowymi sposobami. Na przykład krew łatwo usunąć za pomocą lodowatej wody i nie powinniśmy tkaniny prać w ciepłej wodzie, dopóki plama nie zostanie całkiem wywabiona – pomocne mogą być także profesjonalne preparaty dostępne na stronie ehigiena24. Z domowych sposobów można zastosować takie produkty spożywcze jak soda, sól, kwasek cytrynowy – sprawdzą się na przykład w przypadku plam z potu, czekolady, piwa, kawy czy czerwonego wina. W przypadku tłustych plam można zastosować talk oraz olejek eukaliptusowy. W wielu różnych plamach pomocne może być także szare mydło, dlatego warto mieć je pod ręką. W niektórych przypadkach można także zastosować metodę z zamrażarką, w tym między innymi z plamami z gumy do żucia lub wosku.

Stare plamy różnego pochodzenia

Plama, która nie została na świeżo wywabiona, staje się coraz trudniejsza do usunięcia, a tym bardziej wtedy, gdy ubranie upraliśmy w pralce. W takich sytuacjach można zastosować profesjonalne preparaty do usuwania różnego rodzaju plam, ale warto dokładnie zapoznać się z etykietą – one również mogą mieć różne przeznaczenie, np. tylko do usuwania plam tłustych. Tego rodzaju środki dostępne są na stronie ehigiena24. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ich działanie sprawdzić najpierw na niewidocznym fragmencie materiału – to może nas uchronić przed jego ewentualnym zniszczeniem. Ponadto rozpuszczalniki najlepiej stosować tylko do tkanin jasnych – tkanin kolorowych nie traktujemy tego rodzaju preparatami.

Zobacz również  Jak skutecznie sprzątać łazienkę?