W wielu warsztatach i zakładach pracy podczas pracy wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne. Wprawdzie ich stosowanie wymaga instalacji sprężonego powietrza, ale jest to opłacalny wydatek, gdyż eksploatacja jest znacznie tańsza. Ponadto, narzędzia pneumatyczne są z reguły lżejsze, a w związku z tym również bardziej poręczne niż tego samego typu narzędzia elektryczne. Jakie rodzaje tego typu narzędzi można spotkać na rynku?
Narzędzie pneumatyczne używane w warsztatach samochodowych
Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze są klucze udarowe. Są one niezbędnym elementem wyposażenia zakładu wulkanizacyjnego czy warsztatu samochodowego. Często korzystają z nich także domowi majsterkowicze. Przydatny jest także pistolet do przedmuchiwania, do pompowania kół czy pistolet do malowania i lakierowania. Wśród tego typu narzędzi pneumatycznych znajdziemy wiele modeli, które będą różnić się sposobem podawania farby czy wielkością dyszy, która musi być dopasowana do rodzaju aplikowanej substancji. Najprostsze pistolety są tanie, a te wykorzystywane przez profesjonalnych malarzy czy lakierników kosztują nawet kilkaset złotych. Co bardzo ważne, narzędzia pneumatyczne nie wydzielają iskier, więc można ich bezpiecznie używać w warsztatach samochodowych montujących instalacje LPG. Związane z ich używaniem zagrożenie pożarowe jest znacznie mniejsze niż w przypadku elektronarzędzi.
Narzędzia pneumatyczne w warsztacie stolarskim i ślusarskim
W warsztatach stolarskich znajdziemy wydajne kompresory, które umożliwiają wykorzystanie narzędzi pneumatycznych takich jak różnego typu wiertarki i wkrętaki, z których często korzysta się podczas wytwarzania mebli i stolarki okiennej. Spotkamy tu też pneumatyczne zszywacze oraz gwoździarki, służące łączeniu rozmaitych elementów. Osobną grupą narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze są szlifierki. Szczególnie popularne są szlifierki trzpieniowe (stosowane w obróbce spawów, odkuwek, małych odlewów, matryc i form wtryskowych), kątowe (używane w przemyśle stoczniowym i podczas produkcji stalowych konstrukcji), taśmowe (do ciasnych i trudno dostępnych miejsc, a także np. do tępienia ostrych krawędzi), oscylacyjne oraz te przeznaczone do prac wykończeniowych, zwane polerkami i używane do przygotowywania powierzchni przed lakierowaniem. Podczas lakierowania korzysta się z pneumatycznego pistoletu natryskowego. Nie można zapomnieć również o młotkach pneumatycznych, występujących w wielu wariantach, jeżeli chodzi o długość czy kształt końcówki roboczej. Dzięki specjalnej przystawce z igłami młotkiem takim można usuwać piasek z odlewów czy zgorzeliny z odkuwek, a także posłużyć się nim w procesie wykańczania chropowatych powierzchni. Wśród narzędzi pneumatycznych wymienić można także nitownice, które są używane do trwałego łączenia blach, kształtowników i części maszyn.
Narzędzia pneumatyczne są nieco droższe od elektronarzędzi, ale ich eksploatacja jest dużo tańsza i pozwala na znaczne oszczędności. W związku z tym tego typu narzędzia są używane w wielu rodzajach zakładów przemysłowych.