Jak przeprowadzić ocieplenie wokół komina w domu jednorodzinnym? Który materiał izolacyjny wybrać, by przyspieszyć pracę i osiągnąć doskonały efekt? Czy trzeba ocieplać komin na całej długości? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym tekście.

Inwestorzy często dziwią się, gdy słyszą, że jednym z etapów prac budowy ich domu jednorodzinnego będzie ocieplenie wokół komina. Prace izolacyjne kojarzą się bowiem z pracami na zewnątrz i ocieplaniem elewacji, natomiast komin niemal w całości jest wewnątrz budynku.

Ocieplenie wokół komina. Czy to konieczne?

W przypadku kominów wentylacyjnych, służących usuwaniu wilgotnego / zużytego powietrza z domu, nie występują duże różnice temperatur i natrysk bezpośrednio na komin nie stwarza żadnego zagrożenia. Podobnie jest w przypadku kominów z wkładem ceramicznym lub stalowym. Niektóre kominy są też fabrycznie oddzielone od obudowy wełną mineralną, która tworzy barierę termiczną i ogniową. W takich przypadkach śmiało można ocieplać poddasze i przestrzeń w dachu wokół komina.

Jak wykonać ocieplenie wokół komina? Pierwsze kroki

Przed przystąpieniem do prac izolacyjnych, warto przeprowadzić kontrolę stanu technicznego komina. i przyjrzeć się zwłaszcza miejscu przecięcia z linią dachu, gdzie najczęściej pojawiają się szczeliny i drobne niedoskonałości konstrukcyjne. Mogą one sprzyjać pojawianiu się wilgoci w kominie i doprowadzać do przecieków – remont komina jest angażujący, czasochłonny i kosztowny, więc warto się zabezpieczyć przed taką ewentualnością.

Zobacz również  Frezarka do drewna, jak kupić odpowiednią?

Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Decydując się na prace izolacyjne na trudnych powierzchniach, takich jak poddasze czy ocieplenie wokół komina, warto zwrócić uwagę na najnowocześniejsze i najskuteczniejsze rozwiązania, które zagwarantują dobry i trwały efekt. Jednym z nich jest piana poliuretanowa aplikowana natryskowo. Wyróżnia się nie tylko znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale też montażem.

Piana PUR przy kominie – zalety:

  • Brak mostków termicznych. Warstwa piany pokrywającej komin jest bezspoinowa, dzięki czemu wyeliminowany zostaje problem szczelin w izolacji, które doprowadzają do wymiany temperatur i skraplania się wody.
  • Trwałość. Piana wiąże się z ocieplaną powierzchnią mocniej i trwalej, niż inne materiały dociepleniowe – piana PUR przy kominie nie osuwa się z upływem lat, nie przemieszcza i nie traci bezspoinowej konstrukcji.
  • Niska nasiąkliwość. Piana poliuretanowa ma jedne z najlepszych parametrów technicznych, jeśli chodzi o termoizolację.
  • Łatwy montaż. W rękach profesjonalnych wykonawców, pianka wokół komina jest aplikowana szybko i precyzyjnie, co znacząco optymalizuje cały proces budowlany.

Szukasz najlepszych rozwiązań dla Twojego domu?

Jeśli planujesz właśnie ocieplenie komina, zajrzyj na stronę marki Crossin, która oferuje nowoczesne systemy izolacyjne oparte o technologię piany poliuretanowej. Wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację z ekspertami, którzy doradzą Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsięwzięcia.