Jak przeprowadzić ocieplenie wokół komina w domu jednorodzinnym? Który materiał izolacyjny wybrać, by przyspieszyć pracę i osiągnąć doskonały efekt? Czy trzeba ocieplać komin na całej długości? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym tekście.

Inwestorzy często dziwią się, gdy słyszą, że jednym z etapów prac budowy ich domu jednorodzinnego będzie ocieplenie wokół komina. Prace izolacyjne kojarzą się bowiem z pracami na zewnątrz i ocieplaniem elewacji, natomiast komin niemal w całości jest wewnątrz budynku.

Ocieplenie wokół komina. Czy to konieczne?

W przypadku kominów wentylacyjnych, służących usuwaniu wilgotnego / zużytego powietrza z domu, nie występują duże różnice temperatur i natrysk bezpośrednio na komin nie stwarza żadnego zagrożenia. Podobnie jest w przypadku kominów z wkładem ceramicznym lub stalowym. Niektóre kominy są też fabrycznie oddzielone od obudowy wełną mineralną, która tworzy barierę termiczną i ogniową. W takich przypadkach śmiało można ocieplać poddasze i przestrzeń w dachu wokół komina.

Jak wykonać ocieplenie wokół komina? Pierwsze kroki

Przed przystąpieniem do prac izolacyjnych, warto przeprowadzić kontrolę stanu technicznego komina. i przyjrzeć się zwłaszcza miejscu przecięcia z linią dachu, gdzie najczęściej pojawiają się szczeliny i drobne niedoskonałości konstrukcyjne. Mogą one sprzyjać pojawianiu się wilgoci w kominie i doprowadzać do przecieków – remont komina jest angażujący, czasochłonny i kosztowny, więc warto się zabezpieczyć przed taką ewentualnością.

Zobacz również  Szczypce do rur – rodzaje i zastosowanie

Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Decydując się na prace izolacyjne na trudnych powierzchniach, takich jak poddasze czy ocieplenie wokół komina, warto zwrócić uwagę na najnowocześniejsze i najskuteczniejsze rozwiązania, które zagwarantują dobry i trwały efekt. Jednym z nich jest piana poliuretanowa aplikowana natryskowo. Wyróżnia się nie tylko znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale też montażem.

Piana PUR przy kominie – zalety:

  • Brak mostków termicznych. Warstwa piany pokrywającej komin jest bezspoinowa, dzięki czemu wyeliminowany zostaje problem szczelin w izolacji, które doprowadzają do wymiany temperatur i skraplania się wody.
  • Trwałość. Piana wiąże się z ocieplaną powierzchnią mocniej i trwalej, niż inne materiały dociepleniowe – piana PUR przy kominie nie osuwa się z upływem lat, nie przemieszcza i nie traci bezspoinowej konstrukcji.
  • Niska nasiąkliwość. Piana poliuretanowa ma jedne z najlepszych parametrów technicznych, jeśli chodzi o termoizolację.
  • Łatwy montaż. W rękach profesjonalnych wykonawców, pianka wokół komina jest aplikowana szybko i precyzyjnie, co znacząco optymalizuje cały proces budowlany.

Szukasz najlepszych rozwiązań dla Twojego domu?

Jeśli planujesz właśnie ocieplenie komina, zajrzyj na stronę marki Crossin, która oferuje nowoczesne systemy izolacyjne oparte o technologię piany poliuretanowej. Wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację z ekspertami, którzy doradzą Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsięwzięcia.