Choć większość kierowców doskonale wie, że posiadany pojazd wymaga od czasu do czasu pewnych prac serwisowych, to jednak mało który posiadacz auta jest w stanie powiedzieć, jak się powinno wybierać oleje samochodowe. Jest to oczywiście ogromny błąd, ponieważ płyny, a w szczególności krążący w silniku olej, to zdecydowanie jedne z najważniejszych elementów całego auta. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas wybierania oleju silnikowego?

Wybieramy rodzaj posiadanego silnika

Jak można łatwo zauważyć podczas wybierania oleju samochodowego, na rynku dostępna jest naprawdę ogromna ilość różnych rozwiązań. Z czego wynika tak duża oferta olejów? Jak można się łatwo domyślić, na rynku dostać można wiele aut z naprawdę zróżnicowaną ofertą jednostek napędowych. Sprawia to, że dla każdej z nich wymagany jest odpowiedni olej.
Podstawowym podziałem olejów, od którego należy rozpocząć poszukiwania najlepszego dla siebie modelu, jest podział na oleje do silników benzynowych, diesli i diesli z filtrem DPF. Jeśli chce się zakupić dobry model, należy szukać na opakowaniu odpowiedniej literki. Kolejno będzie to A dla benzyny, B dla diesli i C dla diesli z DPF.

Skład oleju

Rzecz jasna wybranie oleju do diesla czy też benzyny nie wyczerpuje w pełni tematu, a jest dopiero początkiem drogi do wybrania odpowiedniego dla siebie i swojego silnika modelu. Kolejną kwestią, o której należy się dowiedzieć, jest skład olej.
Na rynku znaleźć można oleje mineralne, które przeznaczone są do starszych modeli silników, oleje półsyntetyczne, które zawierają w sobie około 70% bazy mineralnej i 30% syntetycznego dodatku lub na koniec oleje w pełni syntetyczne. To właśnie ta ostatnia grupa jest zdecydowanie najczęściej wybieranym olejem na świecie.

Zobacz również  Oleje wrzecionowe - kiedy warto ich używać?

Wybieramy lepkość oleju

Ogromnie ważną sprawą, o której nie można zapominać podczas wybierania oleju samochodowego, jest ustalenie jeszcze na etapie kupowania, jaka ma być jego lepkość. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego parametru zależeć będzie to, jak gęsty będzie olej, a więc jak ławo będzie on przedostawał się do wszystkich zakamarków silnika. Rzecz jasna wysoka lub niska gęstość nie zawsze jest potrzebna. Wiedzieć bowiem trzeba to, że niska lepkość to mniejszy opór stawiany przez olej, a więc większa moc jednostki napędowej, lec z drugiej strony, jeśli będzie to wyższa lepkość, to silnik będzie lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniem.
Na co zwracać uwagę, gdy chce się wybrać odpowiedni olej? Pomocna jest w tym wypadku klasyfikacja SAE. Według niej lepkość oleju oznacza się dwoma cyframi. Cyfra zakończona „W” oznacza lepkość w niskich temperaturach, natomiast cyfra bez „W” w wysokich. Jednym z najczęściej spotykanych olejów jest 5W30.

Czy producent oleju ma znaczenie?

Na koniec pozostaje najbardziej sporna kwestia, czyli wybranie odpowiedniego producenta oleju. Wiele osób uważa, że nie ma sensu skupianie się na konkretnej marce, a jedynie na cenie. Jak się jednak okazuje, jest to spory błąd, ponieważ każdy producent oleju stosuje nieco inne dodatki, a więc i inaczej dany olej pracuje. Najlepiej więc wybierać tego producenta, którego rekomenduje producent posiadanego auta i silnika.

Zobacz również  Program kadrowo-płacowy dla przedsiębiorstw z branży handlu i dystrybucji