Elewacja jest widokiem zewnętrznej powierzchni ściany domu, do którego zalicza się również wszystkie występujące na niej elementy – okna, drzwi oraz inne architektoniczne elementy. Jej nieprawidłowe wykonanie wpływa nie tylko na walory estetyczne – elewacja ma przede wszystkim chronić dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Jakie błędy popełniane są najczęściej?
Dlaczego należy oczyszczać podłoże?
Ściany pod wykonanie elewacji powinny być czyste. W przypadku ścian jednowarstwowych, należy je przede wszystkim starannie wymurować. Przed samym tynkowaniem, ściany powinno się starannie oczyścić szczotką i wodą, aby usunąć kurz. Jeżeli na ścianie widoczne są plamy z tłuszczu lub sadzy, ich także trzeba się pozbyć – inaczej tynk nie zwiąże się z powierzchnią. Warto jednak pamiętać, że podłoże przygotowane do tynkowania nie może być też całkiem gładkie – wtedy przyczepność również będzie niewielka.
Jak ważny jest skład zaprawy tynkarskiej?
Planując tynkowanie, najlepiej zdecydować się na gotową zaprawę tynkarską – zwłaszcza, jeśli myśli się o tynku jednowarstwowym. Podczas wykonywania zaprawy tynkarskiej na budowie, szczególną uwagę należy zwracać na jakość składników, ponieważ nawet niewielka ilość zanieczyszczeń w piasku może wyrządzić szkody.
Do przygotowania elewacyjnego tynku potrzebna jest woda, która też musi być czysta. Jeżeli zaprawę połączy się z wodą brudną i pełną zanieczyszczeń, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zajdą niewskazane reakcje chemiczne między składnikami zaprawy. To spowoduje powstanie na elewacji wykwitów lub różnego rodzaju przebarwień. Przy gotowych zaprawach tynkarskich najlepiej przestrzegać instrukcji, jaką podaje producent.
W jakich warunkach powinno odbyć się tynkowanie elewacji?
Tynki, które wyschną, zanim zdążą się związać, będą bardzo słabe i prawdopodobnie zaczną odpadać ze ściany. Bardzo często do zbyt szybkiego wysychania tynku dochodzi w sytuacjach, gdy temperatura przekracza wartość 25°C. Czasami jednak jest to spowodowane zbyt chłonnym i suchym podłożem (takim jak np. komórkowy beton) – taka ściana przed tynkowaniem wymaga więc odpowiedniego nawilżenia. Tynk najlepiej wysycha przy pogodzie deszczowej, która przeważa późną wiosną i wczesną jesienią. Trzeba jednak uważać, by silny deszcz lub nagły przymrozek nie uszkodził wciąż świeżej warstwy tynku.
Z czego powinien być wykonany cokół?
Cokół to dolny pas ściany, który styka się z gruntem – właśnie dlatego jest on najbardziej narażony na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Cokół wykonuje się równo ze ścianą, ale może być też wysunięty albo cofnięty (to rozwiązanie obecnie stosuje się najczęściej). Zazwyczaj cokoły powstają z kamiennych, ceramicznych lub klinkierowych płytek, czasem wykorzystuje się też płytki mrozoodporne lub tynk mozaikowy. Jeśli cokół wykonany został z płytek z piaskowca lub z wapienia, wymaga zabezpieczenia specjalnym środkiem hydrofobizującym. Nie należy zapominać też o odpowiedniej izolacji i wykończeniach z elewacyjnych listew. Źle wykonany cokół jest bardziej narażony na zawilgocenia i uszkodzenia mechaniczne, przez co cała ściana nie będzie wyglądać estetycznie.