Budujesz dom lub przeprowadzasz gruntowny remont w mieszkaniu? Z pewnością zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze i posłuży przez wiele lat. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które zyskuje na popularności, zwłaszcza w nowym budownictwie. Nic w tym dziwnego – system ten wyróżnia energooszczędność, komfort i ekologiczność. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim, warto wyjaśnić jak działa ogrzewanie podłogowe. System ten składa się z:

  • warstwy izolacyjnej w postaci pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu,
  • układu rurek, których średnica zazwyczaj wynosi 16 mm – rurki mogą układać się
  • wylewki cementowej lub anhydrytowej.

Wszystkie wymienione elementy wspólnie stanowią płytę grzewczą. Jednym z ważniejszych ogniw układu jest właściwe rozmieszczenie rur. Odległość pomiędzy nimi wpływa bowiem na temperaturę powierzchni podłogi, a także na wielkość jednostkowego strumienia ciepła, które przenika do pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe dzieli się na elektryczne oraz wodne. W zależności od wybranego typu instalacji – pod podłogą znajdują się przewody, którymi płynie woda lub elementy grzewcze, zasilane elektrycznie.

Warto podkreślić, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest tańsze w instalacji ale użytkownicy muszą przygotować się na wysokie koszty eksploatacyjne. Z tego powodu większą popularnością cieszy się wodna metoda ogrzewania podłogowego – nieco droższa inwestycyjnie, natomiast jest to inwestycja, która się zwraca. System ten można bowiem podłączyć do oszczędnych urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne napędzane na gaz.

Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które może znacznie podnieść komfort w Twoim domu. System ten ma 3 podstawowe zalety:

  1. Pozwala oszczędzić energię – w porównaniu do standardowych metod ocieplania domu, ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury zasilania, a zatem zużywa mniej energii. Dodatkowo, może zostać podłączone do energooszczędnego kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła,
  2. Zapewnia komfort mieszkańcom – dzięki ogrzewaniu podłogowym możesz zapomnieć o problemie „zimnych stóp”, który zimą bywa niezwykle uciążliwy,
  3. Pozwala zaoszczędzić miejsce – podłogówka jak sama nazwa wskazuje – jest schowana pod posadzką czy parkietem. W projekcie mieszkania nie musisz uwzględniać miejsca na tradycyjne grzejniki, przytwierdzone do ściany.
Zobacz również  Ocieplenie wokół komina. Co warto wiedzieć?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Wiele osób zastanawia się także, czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe. W sieci można bowiem znaleźć informacje o rzekomym złym wpływie tego systemu grzewczego na organizm człowieka. Uspokajamy – jest wręcz odwrotnie.

Omawiany system ogrzewania domu równomiernie oddaje ciepło i wyróżnia się najbardziej komfortowym gradientem temperatury w pomieszczeniu. Temperatura jest najwyższa na wysokości stóp, a niższa – przy głowie.  Okazuje się, że taki rozkład temperatury jest przez większość ludzi odczuwany jako najbardziej komfortowy.

Na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców ma również wpływ odpowiednia temperatura podłogi. Zdecydowanie nie powinna ona przekraczać stałej temperatury ludzkiego ciała, czyli 36,6 stopni Celsjusza. Wyższe wartości mogą powodować uczucie przegrzania i zmęczenia.

Temperatura nawierzchni, po której się poruszamy powinna oscylować w granicach 38 stopni Celsjusza. Z kolei optymalna temperatura  wody płynącej w rurach ogrzewania podłogowego powinna mieścić się w przedziale 45-40 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie podłogowe jest również bardziej korzystnym rozwiązaniem dla alergików. Dlaczego? Tradycyjne grzejniki są rozmieszczone w pomieszczeniu punktowo. Aby urządzenia działały prawidłowo – muszą osiągnąć wysoką temperaturę.

Rozgrzanie wymusza ruch powietrza, a tym samym nieustanny ruch kurzu i znajdujących się w nim roztoczy. To właśnie te mikroorganizmy powodują dolegliwości wśród alergików. Ogrzewanie podłogowe powoduje jednostajne promieniowanie ciepła i nie porusza kurzem w tak dużym stopniu, jak w przypadku grzejników.

Zobacz również  Czego nie można kleić klejem na gorąco

Warto nadmienić, że komfortowa dla stóp temperatura podłogi, pozwala mieszkańcom chodzić „na boso”, co z kolei korzystnie wpływa na układ ruchu i postawę ciała, zwłaszcza u najmłodszych.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszt podłogówki zależy od następujących czynników:

  • specyfika samej instalacji – możesz wybrać ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Warto nadmienić, że ogrzewanie wodne wymaga styropianu podłogowego, specjalnej folii oraz elementów hydraulicznych,
  • cennika prac wykonawczych instalatora,
  • ceny zakupu sterownika,
  • stopnia skomplikowania inwestycji.

Postaw na ogrzewanie podłogowe od Instal Technik

Chcesz zainwestować w ogrzewanie domu, które posłuży przez lata, pozwoli ograniczyć wydatki, a przy tym pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców? Ogrzewanie podłogowe otrzymuje najwyższe noty w każdym z wymienionych obszarów.

Wejdź we współpracę z firmą, która przeprowadzi instalację sprawnie, precyzyjnie i z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Wymagania te spełnia Instal Technik. Wrocław, Oleśnica i okolice to obszary działań marki. Instal Technik oferuje również nowoczesne ogrzewania ścienne. Na stronie producenta znajdziesz informacje na temat tego, ile kosztuje ogrzewanie ścienne, a także jak działa ogrzewanie ścienne.

Ogrzewanie ścienne czy podłogowe? Już dziś dowiedz się więcej i wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.